چاپ متالایز چیست و چه کاربردی دارد؟

چاپ متالایز چیست و چه کاربردی دارد؟


چاپ متالایز یکی از روش های نسبتا نوین چاپ است. از آنجایی که بسته بندی محصولات تاثیر به سزایی در فروش آن‌ها دارد؛ کاغذ و فیلم متالایز عموما در بسته بندی و جعبه‌های فانتزی و لیبل‌های مواد دارویی و آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

در چاپ متالایز، بر خلاف سایر روش‌های چاپ، می‌توان طیف رنگ‌های فلزی را با رنگ‌های خیره کننده و جذاب به دست آورد. چاپ متالایز در واقع دارای یک زیرلایه به رنگ نقره‌ای، صدفی، طلایی و... است و فرایند به صورت چاپ افست صورت می‌گیرد.

چاپ متالایز چیست؟

علاوه بر کیفیت، عوامل زیادی در فروش یک محصول تاثیرگذار است. بسته بندی‌های خاص و لوکس، تا 70 درصد می‌تواند در فروش محصولات موثر باشد.

خوشبختانه با رشد تکنولوژی، صنعت چاپ نیز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته و به کمک دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های جدید، می‌توان افکت‌های جذاب و متنوعی را در چاپ پیاده کرد. چاپ متالایز یکی از این افکت‌هاست که با استقبال خوبی روبه رو شده است.

چاپ متالایز به دلیل داشتن رنگ‌های طلایی و نقره‌ای خیره کننده و دیگر ویژگی‌های خاص، بسیار مورد توجه افرادی است که به دنبال بسته بندی‌ها یا لوگوهای خاص هستند. استفاده از چاپ متالایز در بسته بندی، تاثیر قابل توجهی در برجسته نشان دادن محصول دارد.

چاپ متالایز

مواد مورد استفاده در چاپ متالایز

متالایز به دو صورت کاغذ و فیلم موجود می‌باشد. تفاوت بین فیلم و کاغذ متالایز آن است که فیلم متالایز در برابر پاره شدن مقاومت خوبی دارد، در حالی که کاغذ متالایز با وجود آن که از نظر ظاهری شبیه به فیلم متالایز است، مقاومتی در برابر پاره شدن ندارد و به راحتی پاره می‌شود.

جنس کاغذ متالایز از PVC است. به دلیل وجود لایه ژلاتینی روی کاغذ متالایز، کیفیت چاپ روی آن بسیار مطلوب بوده و از آنجایی که قابلیت چاپ پذیری این کاغذ بسیار بالاست، از انواع مواد و جوهرهای چاپی می‌توان روی آن استفاده کرد. از ویژگی‌های کاغذ متالایز می‌توان به مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی، ظاهر براق، قابلیت چاپ پذیری بالا و... اشاره کرد.

فیلم متالایز در حقیقت نوعی سطح چاپ شونده انعطاف پذیر است و از چند لایه فیلم‌های نیمه شفاف تشکیل می‌شود. در مجموع فیلم متالایز، یک یا چند لایه پلیمری به همراه یک یا دو لایه فلز با ضخامت‌ها و ترکیبات ساختاری متنوع است. این فیلم‌ها از تنوع بسیار بالا برخوردارند و مصارف مختلفی دارند.

یکی از مشکلات چاپ متالایز مربوط به ناسازگاری کاغذ متالایز با مرکب‌های موجود در بازار است. برای رفع مشکلاتی از قبیل چسبندگی ورق‌ها، خشک شدن مرکب و... از مرکب UV استفاده می‌شود. این نوع مرکب به دلیل حساسیت بالا در برابر نور فرابنفش، به سرعت خشک شده و مشکلات ذکر شده را به دنبال ندارد.

چاپ متالایز چگونه انجام می‌شود؟

به طور کلی دو روش برای متالایز کردن وجود دارد:

  1. متالایز کردن تمام سطح چاپی و چاپ روی آن
  2. متالایز کردن بخش‌هایی از سطح چاپی مانند لوگوها

چاپ متالایز به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرید، از جمله: روش‌های گراور، افست، اسکرین و...؛ هرچند امکان چاپ متالایز در روش‌های ترکیبی مانند استفاده از کلیشه‌ها نیز وجود دارد.

چاپ به روش متالایز

ویژگی‌های چاپ متالایز

  • مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی، خش، آسیب‌های احتمالی، عوامل شیمیایی، کشش، سایش و...
  • چاپ پذیری بالای کاغذ متالایز و رزولوشن بالای چاپ؛
  • هزینه‌ی مقرون به صرفه چاپ متالایز؛
  • کیفیت بالای رنگ و ظاهر جذاب و براق؛
  • طرح و رنگ‌های نامحدود.

تفاوت‌های چاپ متالایز و طلاکوب

چاپ طلاکوب یک روش لترپرس است. چاپ لترپرس یا چاپ مسطح، یک روش چاپ برجسته و یکی از قدیمی‌ترین روش‌های چاپ به حساب می‌آید. به مرور زمان، روش لترپرس با روش‌های بهتر از جمله افست جایگزین شد. برای چاپ طلاکوب، اکثرا از کلیشه‌های فلزی استفاده می‌شود.

طلاکوب در حقیقت ورق‌های از قبل رنگ شده‌ی متالایز است که به صورت نوار درآمده و با استفاده از چسب، فشار یا حرارت به سطح مورد نظر می‌چسبد. با وجود شباهت‌های ظاهری بین چاپ متالایز و چاپ طلاکوب، تفاوت‌هایی نیز بین این دو وجود دارد.

تفاوت عمده‌ی بین چاپ متالایز و طلاکوب، مواد اولیه‌ی به کار گرفته شده در آن‌ها است. چاپ متالایز روی کاغذ متالایز انجام می‌گیرید، اما طلاکوب در حقیقت انتقال دادن لایه‌ آلومینیومی روی کار با استفاده از چسب، فشار یا حرارت است.

یکی از تفاوت‌های دیگر بین چاپ متالایز و طلاکوب، مقاومت آن‌هاست. همانطور که گفته شد کاغذ متالایز در برابر عوامل محیطی، شیمیایی و... مقاومت خوبی نشان می‌دهد، در صورتی که یکی از اساسی ترین ایرادهای طلاکوب خش‌پذیری آن است. هرچند استفاده از نوارهای اصلی و مرغوب، در بهبود کیفیت طلاکوب نقش مهمی دارد.

علاوه بر آن، هزینه‌ی چاپ طلاکوب بالاتر از چاپ متالایز بوده و در نتیجه طلاکوب برای چاپ متن‌های طولانی مقرون‌به‌صرفه نیست و بهتر است از چاپ متالایز در این موارد استفاده شود‌؛ چرا که به طور کلی با حذف هزینه‌های کلیشه، چاپ متالایز به‌صرفه‌تر خواهد بود. چاپ طلاکوب بیشتر در چاپ جلد و... کاربرد دارد.


نظرات

نام
ایمیل
نظر