• آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا در خبرنامه من عضو شوید:

همه چیز درباره چاپ IML

همه چیز درباره چاپ IML


چاپ IML (In Mold Labeling) یا چاپ درون قالب یکی از روش‌های نوین و پرطرفدار لیبل گذاری یا برچسب زنی بر روی محصولات پلاستیکی است که در بسیاری از صنایع و کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته بندی و برچسب زنی به عنوان دو ابزار اصلی در فرآیند بازاریابی محصولات و افزایش آگاهی از برند شناخته می‌شوند که نقش مهمی را در جلب توجه مخاطبان ایفا می‌کنند. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از صنایع نام آشنا و موفق از روش چاپ IML برای طراحی و لیبل گذاری محصولات خود استفاده می‌کنند تا جذابیت بصری آنها را افزایش دهند. زمانی که بسته بندی یک محصول، جذاب و منحصر به فرد باشد به سرعت توجه مشتریان را به خود جلب کرده و آنان را نسبت به خرید ترغیب می‌سازد. از این رو استفاده از چاپ لیبل IML در بازاریابی محصولات و افزایش میزان فروش آنها تاثیرات مثبتی خواهد داشت. در ادامه این مقاله شما را با فناوری چاپ IML بیشتر آشنا می‌کنیم و مزایای استفاده از آن را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چاپ IML چیست؟

چاپ IML یا چاپ درون قالب یک فرآیند منحصر به فرد و جذاب جهت لیبل گذاری قطعات و ظروف پلاستیکی قالب گیری شده است. این فناوری در اوایل دهه 1980 میلادی و در آمریکای شمالی ابداع شد و برای اولین با در صنعت تولید مواد شوینده مورد استفاده قرار گرفت. هنگام استفاده از فناوری برچسب زنی به روش IML، برچسب‌های کاغذی از پیش چاپ شده درون قالب مخصوص قرار می‌گیرند و در طی یک فرآیند قالب گیری به طور یکپارچه با مواد ترموپلاستیک (Thermoplastic) ترکیب می‌شوند. یعنی فرآیند تولید ظرف محصول و برچسب زدن با یکدیگر ادغام شده و به طور همزمان انجام می‌شوند؛ بدین ترتیب دیگر نیازی به چسباندن لیبل محصول پس از تولید ظروف ندارید و این مرحله به طور کلی از فرآیند تولید محصولات حذف خواهد شد.

به بیان ساده‌تر لیبل محصول با مواد پلاستیکی در حال قالب گیری، ترکیب شده و پس از تکمیل فرآیند ساخت ظرف محصول به بخش جدایی ناپذیری از آن تبدیل می‌شود؛ یعنی برچسب به جای چسبانده شدن به محصول بر روی آن حک می‌شود. با استفاده از چاپ IML دیگر مرحله‌ای تحت عنوان برچسب زنی پس از قالب گیری محصول وجود ندارد و مراحل تولید ظرف و لیبل زنی به طور همزمان انجلن شده و برچسب محصول به یک قطعه ضد آب و ضد خش خش تبدیل می‌شود.

 

دلیل اهمیت و محبوبیت چاپ درون قالب

برچسب و یا لیبل محصولات پلاستیکی نقش مهمی را در میزان فروش آنها ایفا می‌کند و ارزش خاصی به این محصولات می‌بخشد. استفاده از فناوری چاپ لیبل IML محصولات پلاستیکی را با دوام می‌سازد و طول عمر آنها را فزایش می‌دهد. از طرفی دیگر طراحی منحصر به فرد می‌تواند توجه افراد را به یک محصول جلب کرده و آنها را نسبت به خرید ترغیب نماید. به همین دلیل است که بسیاری از صنایع موفق و معروف از فناوری چاپ IML در تولید محصولات پلاستیکی خود استفاده می‌کنند زیرا چاپ درون قالب موجب جذابیت محصول، جلب توجه مشتریان و در نهایت افزایش میزان فروش خواهد شد.

اصول و مراحل پیاده سازی چاپ لیبل IML

مهم‌ترین اصل چاپ لیبل IML در واقع پوشش دهی سطح یک محصول با لایه‌ای از برچسب یا یک طرح خاص است. فرآیند چاپ درون قالب با انتخاب یک ماده منحصر به فرد و با کیفیت جهت برچسب گذاری آغاز می‌شود. موادی همچون کاغذ، پلی ‌پروپیلن (Polypropylene) و یا پلی استایرن (Polystyrene) به عنوان برچسب در فرآیند چاپ IML مورد استفاده قرار می‌گیرند. برچسب منتخب به منظور ادغام با مواد پلاستیکی به یک قالب باز هدایت می‌شود و سپس توسط یک ضامن، خلاء، هوای فشرده و یا الکتریسیته ساکن درون قالب قرار می‌گیرد. مواد پلاستیکی انتخاب شده نیز ابتدا ذوب شده و سپس به قالبی که برچسب در آن قرار دارد به آرامی تزریق می‌شوند. این مواد پلاستیکی تزریق شده پس از سرد شدن به تدریج با برچسب‌ها ترکیب می شوند و یک محصول مستقل را تشکیل می دهند. چاپ درون قالب در نهایت یک محصول زیبا و جذاب را تولید می‌کند که طراحی با کیفیت و ظریف آن قطعا توجه طیف گسترده‌ای از مخاطبان را به آن جلب خواهد کرد.

 

مزایای استفاده از چاپ IML

استفاده از چاپ IML مزایای بسیاری در صنعت طراحی و بسته بندی ظروف و محصولات پلاستیکی به همراه دارد که در این بخش به برخی از مهم‌ترین مزایای بکارگیری این فناوری جذاب اشاره می‌کنیم.

تنوع در طراحی و رنگ

استفاده از چاپ IML گزینه‌های جذاب بسیاری را برای طراحی و انتخاب رنگ لیبل ظروف پلاستیکی در اختیارتان قرار می‌دهد و به هیچ عنوان شما را به استفاده از برخی طرح‌ها و یا رنگ‌های خاص محدود نمی‌کند. چاپ لیبل IML از تکنولوژی چاپ چند رنگی و چاپ لیتوگرافی برای تولید محصولات مرغوب بهره می‌گیرد و در نهایت برچسب دلخواهتان را با بالاترین کیفیت به شما تحویل می‌دهد.

 

بهبود شکل ظاهری محصولات

استفاده از چاپ درون قالب تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری محصولات دارد و شکل ظاهری آنها را در مقایسه با محصولات مشابه بهبود می‌بخشد. محصولاتی که از این فناوری بهره می‌برند، خیلی سریع توجه مشتریان بالقوه را به خود جلب می‌کنند و سرعت فروش آنها بسیار بالا است زیرا ظاهر جذاب و منحصر به فرد این محصولات هر مصرف کننده‌ای را نسبت به خرید ترغیب می‌سازد.

افزایش بهره وری و سرعت تولید محصولات

فرآیند پیاده سازی چاپ IML بر روی محصولات نسبت به سایر روش‌های چاپ بسیار کوتاه‌تر بوده و هزینه تولید آن نیز بسیار پایین‌تر است؛ زیرا فرآیند تولید ظروف و برچسب زنی آنها به طور همزمان انجام می‌شود. بدین ترتیب دیگر نیازی به ذخیره سازی و نگهداری از ظروف خالی در انبار ندارید و می‌توانید هزینه‌های مربوط به ذخیره و حمل و نقل محصولات را به طور کلی حذف نمایید.

کمک به جلوگیری از تولید محصولات تقلبی

فرآیند چاپ لیبل IML مستلزم استفاده از قالب‌ها و برچسب‌های منحصر به فرد بوده و تولید قالب برای چاپ IML نیز نیازمند تخصص و سرمایه قابل توجهی است. همین امر سبب می‌شود تا تولید محصولات تقلبی و همچنین سو استفاده از نام‌های تجاری مطرح به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند و کپی کردن آنها را تقریبا غیر ممکن ‌سازد. از این رو اکثر برندهای معتبر و نام آشنا جهت حفظ اعتبار نام تجاری خود از روش چاپ درون قالب برای تولید محصولات و خدماتشان استفاده می‌کنند.

 

سایر مزایای قابل توجه چاپ لیبل IML شامل:

  • افزایش جذابیت و زیبایی ظاهری محصولات
  • جلب توجه طیف گسترده‌ای از مخاطبان و رشد میزان فروش
  • کیفیت بالا و ماندگاری دائمی برچسب‌ها بر روی محصولات
  • کاهش هزینه‌ها و مقرون به صرفه بودن
  • مقاومت در برابر آب، ساییدگی و ترک خوردگی
  • امکان استفاده مجدد از محصولات و بازیافت ساده آنها بدون نیاز به جداسازی برچسب
  • افزایش سرعت تولید
  • بهداشتی بودن محصولات

بنابراین با استفاده از فناوری چاپ درون قالب می‌توانید جذابیت ظاهری محصولات خود را افزایش داده و آنها را از سایر اجناس مشابه موجود در بازار متمایز سازید. بدین ترتیب می‌توانید میزان فروش محصولات را افزایش دهید و شهرت و اعتبار نام تجاری خود را نیز حفظ نمایید.

سخن پایانی

چاپ IML یا چاپ درون قالب یک فناوری منحصر به فرد در فرآیند لیبل گذاری محصولات پلاستیکی محسوب می‌شود که بسیاری از صنایع و کارخانه‌ها از آن استفاده می‌کنند. در فرآیند چاپ لیبل IML دو مرحله «تولید ظروف پلاستیکی» و«برچسب زنی محصولات» به طور همزمان انجام می‌شوند که زیبایی و جذابیت ظاهری خاصی به محصولات می‌بخشند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. استفاده از این روش مزایای بسیاری را برای صنایع تولید ظروف پلاسیتکی به همراه دارد و موجب رونق کسب و کار آنها خواهد شد. بنابراین اگر شما نیز در این حوزه فعالیت دارید حتما از فناوری چاپ IML برای لیبل گذاری محصولات و درج ویژگی‌های کلیدی محصولات بر روی آنها استفاده نمایید.


نظرات

نام
ایمیل
نظر