• آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا در خبرنامه من عضو شوید:

چاپ جعبه

چاپ جعبه


امروزه چاپ جعبه‌ مقوایی در صنعت بسته‌بندی، نقش ویژه‌ای دارد. جعبه‌های مقوایی به‌عنوان عنصر اصلی بسته‌بندی، پس از قرن 19 رواج یافتند. اعتقاد بر این است که استفاده از مقوا برای بسته‌بندی، حدود سه یا چهار هزار سال پیش در چین رواج پیداکرده است؛ یعنی زمانی که مردم برای بسته‌بندی وسایل و نگهداری غذاهای خود از پوست درخت توت استفاده می‌کردند. به‌مرور بسته بندی مقوایی با جعبه‌های مقوایی شکل ویژه‌ای به خود گرفت و عامل اصلی شروع فرایند چاپ روی جعبه‌ی مقوایی بود.

در ادامه این مقاله با شما راجع‌به چاپ جعبه مقوایی صحبت می‌کنیم و به سؤالات زیر پاسخ می‌دهیم:

  • چاپ روی جعبه از چه زمانی آغاز شد؟
  • اکنون از چه تکنولوژی‌هایی برای چاپ روی جعبه استفاده می‌شود؟
  • چاپ جعبه چه مزایایی دارد؟

چاپ جعبه به روش‌های ابتدایی

چاپ روی جعبه‌های مقوایی برای نخستین بار در اواسط دهه‌ی 1800 ظاهر شد. شرکت آمریکایی Kelloggs از یک جعبه مقوایی سبک، مشابه جعبه‌هایی که اکنون برای بسته‌بندی غلات به کار می‌رود، استفاده کرد. آن‌ها اولین شرکتی بودند که جعبه‌های مقوایی را برای بسته‌بندی به کار بردند و نام و لوگوی خود را به‌وسیله‌ی ماده‌ای موم مانند روی آن حک کردند. در اوایل دهه‌ی 1900 بود که چاپ جعبه توسط صفحه‌های چاپ پلاستیکی و جوهر روغن آنیلین، توسعه یافت. این روش، در نخستین چاپخانه‌هایی که چاپ روی جعبه و کاغذ را انجام می‌دادند، فلکسو نامیده می‌شد.

چاپ فلکسوگرافی ابتدا برای استفاده از جوهر و صفحات چاپ لاستیکی با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو بود. چاپ بسته‌بندی و برچسب‌های باکیفیت بالا تا همین اواخر با استفاده از فرایندهای چاپ افست و لترپرس انجام می‌شد و نیاز متقاضیان روزافزون را تأمین می‌کرد. از سال 1990 پیشرفت‌های زیادی در زمینه کیفیت ماشین‌های چاپ فلکسوگرافی، صفحات چاپ، واحدهای چاپ، سیستم‌های خشک‌کردن و انواع جوهرها رخ داد؛ این پیشرفت‌ها با بهبود عملکرد دستگاه‌ها، سرعت تولید بالاتر و قیمت کمتر ِتولید همراه بود.

جنس جعبه‌ها در چاپ‌های ابتدایی

فلکسوگرافی، یکی از روش‌های ابتدایی چاپ به‌شمار می‌آید. چاپ فلکسو روی جعبه‌هایی از جنس مقوا، کاغذ، پلاستیک و... انجام‌پذیر است. این روش قدیمی برای چاپ روی جعبه‌ در بسته‌بندی مواد غذایی کاربرد گسترده‌ای داشت؛ اما پس از اینکه سازمان غذا و داروی آمریکا جوهر فلکسوگرافی را غیرخوراکی و مضر اعلام کرد، استفاده از این روش برای چاپ جعبه‌های بسته‌بندی مواد غذایی متوقف شد.

چاپ جعبه

چاپ دیجیتال جعبه چیست و چگونه انجام می‌شود؟

چاپ دیجیتال، فرایندی است که در آن تصاویر دیجیتال روی انواع مواد چاپ می‌شوند. برخلاف چاپ افست، در چاپ دیجیتال، نیازی به صفحه‌ی چاپ نیست. در نتیجه هرگونه فایل دیجیتال ازجمله PDF یا فایل‌های رسآن‌های را می‌توان مستقیماً به چاپگر دیجیتال ارسال کرد تا روی کاغذ، پارچه، کارتن و دیگر بسترها چاپ شوند. چاپ دیجیتال جعبه به‌دلیل سرعت زیاد، کیفیت مرغوب و هزینه‌ی کم، بسیاری از چالش‌های موجود را در سال‌های اخیر رفع کرده است. جوهرهای چاپ دیجیتال شامل تونر و جوهر فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و سیاه (CMYK) و همچنین جوهرهایی با طیف گسترده‌ی رنگی مانند نارنجی، آبی و سبز و جوهرهای خشک مخصوص ایجادِ جلوه‌های فلزی، سفید یا شفافند.

جنس جعبه‌ها در چاپ دیجیتال

دستگاه‌های چاپ دیجیتال جعبه، می‌توانند طرح‌های مدنظر را روی همه‌چیز چاپ کنند. چاپ دیجیتال جعبه می‌تواند روی جعبه‌هایی از جنس مقوای ضخیم، کاغذهای سنگین و کارتن‌های تاشو، پارچه، پلاستیک و... انجام شود.

 

آنچه امکان چاپش روی جعبه وجود دارد...

جعبه‌های بسته‌بندی، انواع مختلفی دارند؛ با توجه به جنس و کاربرد محصولی که قرار است بسته‌بندی شود، می‌توان چیزهای متفاوتی برای چاپ روی جعبه‌ی محصول مدنظر انتخاب کرد. به‌طورکلی امکان چاپ این‌ موارد روی جعبه‌ها وجود دارد:

چاپ عکس یا طرح هنری:

چاپ عکس یا طرح هنری هزینه‌ی زیادی دارد؛ اما به‌مراتب تأثیرگذاری بیشتری در ذهن بینندگان خواهد داشت. در چاپ جعبه کادو از طرح‌های هنری و رنگ‌های جذاب استفاده می‌شود تا جلوه‌ی بصری جذابی داشته باشد. طرح‌ها و رنگ‌های استفاده‌شده در چاپ جعبه کادو سبب می‌شود تا هدیه در ذهن مخاطب بماند و به‌عنوان یک خاطره‌ی لذت‌بخش در ذهن او حک شود.

چاپ لوگو:

از مهم‌ترین تکنیک‌های تبلیغاتی یک شرکت برای بسته‌بندی‌های محصولاتش، طراحی لوگو برای چاپ روی جعبه است. چاپ لوگو روی جعبه به خریداران کمک می‌کند تا بهتر و دقیق‌تر، محصولات را بشناسند.

چاپ متن یا نوشته:

چاپ متن یا نوشته به خواننده کمک می‌کند که اطلاعات تکمیلی محصولات درون جعبه را درک کند؛ درنتیجه، به‌وسیله‌ی جزئیات به‌کاررفته در متن، دانش مصرف‌کننده نسبت به محصولی که در دست دارد، افزایش می‌یابد.

چاپ روی جعبه و کارتن

چاپ روی جعبه چه مزایایی دارد؟

چاپ جعبه بیشتر مواقع برای بسته‌بندی مواد غذایی کاربرد دارد. این جعبه‌ها می‌توانند فلزی، پلاستیکی، مقوایی یا حتی کاغذی باشند و قطعاً شکیل شدن این جعبه‌ها یکی از مزایای چاپ است؛ اما مزایای دیگر آن برای کسب‌وکارها چنین است:

برند سازی:

با چاپ لوگو، برچسب و تصاویر شاخص، می‌توان برندی تجاری برای خود تعریف کرد. برندها زمانی که در کنار محصول به کار می‌روند، در ذهن‌ها حک می‌شوند. درنتیجه، مصرف‌کنندگان به‌مرورزمان محصول شما را با برند شما خواهند شناخت و اگر تجربه‌ی مثبتی از محصول شما داشته باشند، به برندتان اعتماد خواهند کرد.

جزئیات فنی:

چاپ روی جعبه، به مصرف‌کننده این امکان را می‌دهد که از جزئیات محصول مانند نوع، اندازه، مقدار تاریخ انقضا و دیگر جزئیات اطلاع یابد.

تسهیل فرآیند فروش برای خرده‌فروشان:

به‌طور مثال، فروشنده‌ای که از تاریخ انقضای محصولات مغازه‌اش با خبر می‌شود، زودتر آن‌ها را به فروش می‌رساند.

تمایز:

تفاوت در رنگ‌بندی و جزئیات چاپ شده روی جعبه به مصرف‌کنندگان و فروشندگان کمک می‌کند تا بهتر و سریع‌تر جعبه را تشخیص دهند.

سفارش مجدد:

جزئیات چاپ‌شده روی جعبه به مصرف‌کنندگان و فروشندگان کمک می‌کند که برای سفارش مجدد ترغیب شوند؛ برای مثال یک جایزه یا یک کد تخفیف حک‌شده روی جعبه، باعث ترغیب مصرف‌کننده به خرید بیشتر می‌شود. امروزه با پیشرفت‌هایی که در حوزه‌ی تکنولوژی چاپگرها صورت گرفته است، چاپ روی هر ماده‌ای قابل انجام است.

سخن پایانی

تکنولوژی چاپ جعبه از گذشته تاکنون راه پر پیچ‌وخمی را طی کرده است. اکنون با پیشرفت‌هایی که در صنعت چاپ رخ‌داده، چاپ بر روی هر ماده‌ای امکان‌پذیر است. روش چاپ بر هر ماده‌ای متفاوت است؛ درنتیجه چاپ روی جعبه و کارتن‌های مقوایی روش خاص خود را دارند؛ اما جعبه‌ها از مواد گوناگونی تهیه می‌شوند که این مواد می‌تواند فلز، چوب، پلاستیک و... باشد. پس با تکنولوژی دستگاه‌های موجود، چاپ روی فلز، چوب، پارچه و هرگونه ماده‌ای که جعبه‌ها می‌توانند از آن‌ها ساخته شوند، امکان‌پذیر است.

چاپ جعبه، در بسته‌بندی محصولات خوراکی و غیرخوراکی و حتی لوازم خانگی و مصالح ساختمانی کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد و راهی مطمئن برای تأثیرگذاری در ذهن مخاطبان به شمار می‌رود.

برای آگاهی از خدمات مجتمع چاپ  اندیشه برتر می توانید با ما در تماس باشید.


نظرات

نام
ایمیل
نظر