• آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا در خبرنامه من عضو شوید:

چاپ طلاکوب چیست و در کجا کاربرد دارد؟

چاپ طلاکوب چیست و در کجا کاربرد دارد؟


چاپ طلاکوب که به آن چاپ داغی هم گفته میشود، یکی از انواع چاپ صنعتی است. در چاپ طلاکوب، ورق های متالایز شده را که اصطلاحا به آنها ورق طلا می گویند، روی بخش های بخصوصی از سطح اجرا میکنند. با وجود اینکه روش های متفاوتی برای این کار وجود دارد، محصول نهایی عموما یکسان از آب در میاید و تنها تفاوت های جزئی با هم دارند.

این روش چاپ در چاپ سررسید، چاپ تقویم، چاپ پوشه های دکمه دار، چاپ چرم، چارم گالینگور، چاپ جلد مدارک، چاپ کاتالوگ، چاپ داغی، چاپ دفتر تلفن و موارد دیگر استفاده می کنند. چاپ طلاکوب را میتوان در دو نوع اصلی چاپ طلاکوب گرم و سرد دسته بندی کرد.

چاپ طلاکوب گرم

در چاپ طلاکوب گرم، به کمک حرارت و فشار لایۀ رنگ را از روی فیلم پلی استر بر روی سطح مورد نظر منتقل میکنند. فشار دستگاه به روش های گوناگون انجام میشود. بستگی به دستگاه مورد استفاده، ممکن است فشار به کمک باد یا روغن صورت بگیرد.

به خاطر اینکه در این دستگاه از کلیشه استفاده میشود، فشار به شکل موضعی اعمال میشود. نتیجۀ این اختلاف سطح قسمت های طلاکوبی شده نسبت به بقیۀ بخش های سطح کار است. به دلیل ماهیت این روش چاپ، این اختلاف سطح اجتناب ناپذیر است. دستگاه های مورد استفاده در این روش معمولا دستگاه هایی تخصصی هستند.

چاپ طلاکوب سرد

چاپ طلاکوب سرد با استفاده از چسب انجام میشود. در این روش چسب دقیقا به اندازۀ سطحی که قرار است طلاکوبی شود روی آن اعمال میشود. سپس رنگ روی آن قرار میگیرد و فقط قسمت هایی که چسب دارند رنگ را به خود میگیرند. در چاپ سرد فرو رفتگی بر روی کار مشاهده نمیشود.

دلیل این امر این است که در این روش چاپ، فشار به صورت یک دست روی سطح کار اعمال میشود. دستگاه هایی که عموما برای این روش استفاده میشوند، ماشین های روتاری هستند. این روش با اینکه ارزانتر از روش گرم است و از نظر اقتصادی به صرفه تر است، به خاطر کیفیت پایین محبوبیت چندانی در بین مخاطبان ندارد.

بخش های مختلف مورد استفاده در چاپ طلاکوب

انواع دستگاه ها و روش های مختلف چاپ طلاکوب شامل بخش ها و المان های مختلفی میشوند. برخی از این المان ها همیشگی و ضروری است و برخی از آنها نیازمند یک دستگاه یا روش خاص هستند.

فویل یا ورق طلا

در برخی از روش های چاپ طلاکوب مثل چاپ داغی، از فویل استفاده میشود. بسته به نوع محصولی که قصد چاپ روی آن را داریم، رول مورد نظر را انتخاب میکنیم.

کلیشۀ طلاکوب

کلیشۀ طلاکوب به منظور منتقل کردن طرح مورد نظر روی کالا استفاده میشود. این کلیشه را بسته نوع چاپ، به شکل دو میل یا سه میل میسازند و در چاپ های تیراژ بالا کاربرد زیادی دارد.

انواع دستگاه های چاپ طلاکوب

صرف نظر از نوع چاپ طلاکوب، دستگاههای مختلفی توانایی انجام این نوع از چاپ را دارند. به چند مورد از این دستگاه ها اشاره میکنیم:

دستگاه چاپ طلاکوب دیجیتال

این دستگاه میتواند بدون نیاز به کلیشه هایی که پیشتر گفتیم چاپ طلاکوب را انجام دهد. ولی به دلیل اینکه امکان انجام چاپ داغی ندارد، بیشتر مناسب تیراژهای پایین است.

دستگاه چاپ طلاکوب هیدرولیک

این دستگاه با کمک فشار روغن کارش را انجام میدهد. هدف اصلی این دستگاه فشار جک های بالا و سایز چاپ بالا است. عموما با فشار 3 تن و بالاتر تولید میشود و در آن همۀ مراحل چاپ قابل کنترل است.

دستگاه چاپ طلاکوب پنوماتیک

دستگاه چاپ طلاکوب پنوماتیک با فشار باد عمل میکند. هر چه سایز چاپ بزرگتر باشد، قدرت فشار جک هم بیشتر میشود. این جک از 500 کیلو تا 3 تن را پوشش میدهد و تمام مراحل چاپ در آن تنظیم پذیر و قابل کنترل هستند.

دستگاه چاپ طلاکوب دستی

این دستگاه هم مثل دستگاه طلاکوب دیجیتال، بیشتر مناسب تیراژهای پایین است. در دستگاه چاپ طلاکوب دستی فشار اهرم به صورت دستی انجام میشود و در آن خبری از باد و روغن نیست. البته معمولا رول جمع کن برقی دارد.

امباس در چاپ طلاکوب چیست؟

امباس اصطلاحی است که به عمل برجسته سازی بخشی از کار پس از چاپ طلاکوب میگویند. این مرحله بسته به جنس کاری که قصد برجسته سازیاش را داریم روش های متفاوتی دارد.

مثلا برای گالینگور، جیر و انواع چرم به خاطر اینکه مقاومت سطحی و کشش خوبی دارند، میتوان از روش حرارتی استفاده کرد. ولی در مقابل، برای مقوا و کاغذ و هر مادۀ دیگری که دارای الیاف سلولزی است، استفاده از شیوۀ حرارتی غیر ممکن است و روش مناسب متد سرد است.

نکات مهم دیگر در رابطه با چاپ طلاکوب

  • طلاکوب شاید از نظر بعضی ها از مد افتاده و کهنه باشد. شاید یکی از دلایل این موضوع، استفادۀ کهنه و تکراری از این روش چاپ است. ولی اگر خلاقیت و طراحی حرفه ای را چاشنی این روش چاپ کنید قطعا نتایج چشم نواز و زیبایی خواهید گرفت.
  • در کل چاپ طلاکوب یک روش افزایش جذابیت بصری است و به نوعی میتوان آن را افزونه ای فانتزی دانست. گاهی هم برای بالا بردن رسمیت محصول از آن استفاده میشود.
  • یکی از دستگاه های چاپ طلاکوب گرم همان لترپرس است که در آن کمی دخل و تصرف میکنند و با افزودن یک هیتر آن را به ماشین مناسب چاپ طلاکوب تبدیل می کنند.
  • امروزه طلاکوب فقط طلایی نیست و می توان در انواع و اقسام رنگ ها از آن استفاده کرد. به این تنوع رنگ تمپلات رنگی میگویند. ضمنا میتوانید ورق های طلای طرح دار یا هولوگرام دار را هم از بازار تهیه کنید.

نظرات

نام
ایمیل
نظر