چاپ لترپرس چیست؟

چاپ لترپرس چیست؟


همانطور که می‌دانید عملیات چاپ انواع گوناگونی دارد. برای تقسیم‌بندی‌ انواع چاپ، از معیارهای مختلفی استفاده می‌شود. به طور مثال، یکی از این معیارها نوع سطحی است که عمل چاپ روی آن صورت می‌پذیرد.

در واقع، در جریان چاپ، سطح چاپ یا لوح چاپ به طرق مختلف دستخوش تغییر قرار می‌‌گیرد تا نتیجه‌ی نهایی حاصل شود. از این نظر می‌توان چهار روش کلی را برای چاپ تعریف نمود که عبارتند از:

 1. روش گود
 2. لیتوگرافی
 3. اسکرین
 4. چاپ برجسته

در این مقاله قصد داریم شما را با یک نوع روش چاپ برجسته آشنا سازیم. چاپ لترپرس یکی از قدیمی‌ترین انواع چاپ برجسته است. در این روش چاپ، تصاویر و حروف برجسته و جوهری به صورت وارونه روی ورقه‌های کاغذ با فشار زیاد قرار می‌گیرند تا اثرشان روی سطح کاغذ ظاهر شود.

روی این حروف و تصاویر برجسته را می‌توان مجددا به دفعات به جوهر آغشته کرد و برای چاپ چندین نسخه از آن استفاده کرد.

موارد استفاده از چاپ لترپرس

عمدتا از چاپ لترپرس در موارد ذیل استفاده می‌شود:

 • کارت ویزیت
 • کارت عروسی
 • کارت تبریک
 • منوی کافه‌ها

وجه تمایز چاپ لترپرس

چاپ لترپرس را بیشتر به دلیل وضوح و تمیزی نتیجه‌ی کار و همچنین صفحه‌آرایی زیبای آن می‌شناسند. کاغذهایی که با استفاده از روش سنتی (که تماما با دست انجام می‌شود) چاپ می‌شوند، از ارزش هنری بالایی برخوردار هستند. لازم به ذکر است که فرایند چاپ لترپرس دستی بسیار زمانبر بوده اما نتیجه آن باب طبع افراد خاص پسند است.

چاپ لترپرس چیست

جانشینی برای چاپ لترپرس

این روش که امروزه چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، توسط روش‌های مدرنی چون چاپ افست جایگزین شده است. سه دلیل عمده که چاپ لترپرس را به حاشیه رانده است عبارتند از:

 1. سرعت پایین عملیات چاپ
 2. هزینه‌ی زیاد
 3. کیفیت پایین در مقایسه با روش‌های جایگزین مدرن

مراحل فرآیند چاپ لترپرس

به طور کلی، لترپرس یک نوع روش چاپ است که از سه مرحله‌ی اصلی تشکیل می‌شود. این سه مرحله عبارتند از:

چیدمان:

در این مرحله، باید قطعات متحرک الفبایی را برای تشکیل کلمات مورد نظر کنار هم بچینیم. به کسی که این مسئولیت را بر عهده دارد «حروف چین» می‌گویند. او وظیفه دارد پیش از آغشتن این قطعات به جوهر، آن‌ها را تک تک و سپس خط به خط کنار هم بچیند. او می‌تواند این کار را به دو صورت دستی و یا اتوماتیک انجام دهد.

 جایگذاری قطعات:

در این قسمت از کار، حروف مرتب شده باید ثابت کنار هم قرار گرفته و وارد مرحله چاپ شوند. این مرحله بر عهده‌ی فردی است که اصطلاحا به او نام مرد سنگی می‌دهند. چرا که معمولا در روش چاپ لترپرس، حروف را بر روی یک تخته سنگ ثابت و یا قفل می‌کنند. پس از قرار دادن حروف قفل شده روی قطعات دلخواه کاغذ، مرحله چاپ آغاز می‌شود. 

چاپ:

مرحله‌ی آخر یعنی چاپ، به دو صورت امکان‌پذیر است. اگر فرایند چاپ تماما سنتی باشد، یک نفر جوهررسانی را انجام داده و دیگری به کار چاپ خواهد پرداخت.

اما در روش‌های مدرن چاپ مکانیکی، یک نفر به تنهایی می‌تواند فرایند اتوماتیک ورود و خروج کاغذ چاپی نهایی را انجام دهد. همچنین لازم است که پس از اتمام فرایند چاپ، این اپراتور کاغذهای خیس را از دستگاه بیرون آورده و خشک کند.

البته لازم به ذکر است که عملیات چاپ ممکن است در این مرحله‌ی خاتمه نیابد. به طور مثال، وقتی محصول چاپی یک کتاب باشد، لازم است که پس از طی این مرحله به صحافی انتقال یابد.

مزایای چاپ لترپرس

مزایای چاپ لترپرس

از آنجا که در چاپ لترپرس تصاویر و متون روی سطح کاغذ ضخیم فشرده می‌شود، خطوط و الگوهای تمیزتر و مشخص‌تری به وجود می‌آید. این تصاویر و خطوط در مقایسه با دیگر انواع چاپ، از جاذبه بصری بیشتری برخودار هستند و همین امر باعث شده که چاپ لترپرس روش چاپ منحصربه‌فردی به شمار آید.

چنانچه استادی ماهر و حرفه‌ای فرایند چاپ لترپرس را انجام دهد، قطعا نتیجه‌ی نهایی کار، خیره‌کننده و چشم نواز خواهد بود. بی‌دلیل نیست که این اساتید همچنان به دلیل روش سنتی کار خود طرفداران زیادی دارند که حاضرند در ازای یک محصول چاپی سفارشی و خاص، هزینه‌های زیادی را متقبل شوند.

مزیت دیگر چاپ لترپرس این است که کمترین اتلاف را در کاغذ دارد. نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که این شیوه چاپ بسیار زمانبر بوده و توقف‌های زیادی در جریان آن روی می‌دهد. اما مهم این است که کمترین میزان کاغذ باطله را در مقایسه با دیگر روش‌های چاپ مشابه دارد.

هشدار برای وسواسی‌ها

چنانچه مایلید از روش چاپ لترپرس برای چاپ محصولات خود استفاده کنید، لازم است به چند نکته توجه داشته باشید. علاوه بر مزایا و معایبی که در بخش‌های قبل در مورد این شیوه‌ی چاپ ذکر شدند، باید در انتخاب رنگ جوهر نیز بسیار دقت کنید؛ چرا که در زمان انتقال رنگ به کاغذ چاپی، ممکن است تغییر رنگ جزئی روی دهد.

چنانچه فردی وسواسی هستید و یا نسبت به تغییراتی هرچند کوچک حساسیت نشان می‌دهید، لازم است که پیش از نهایی کردن سفارش خود، این موضوع را با اپراتور چاپ در میان بگذارید.


نظرات

نام
ایمیل
نظر