• آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا در خبرنامه من عضو شوید:

سلفون کشی کاغذ و مقوا چیست و چه کاربردی دارد؟

سلفون کشی کاغذ و مقوا چیست و چه کاربردی دارد؟


سلفون کشی کاغذ و مقوا امری رایج در صنعت چاپ و همچنین صنعت بسته بندی کالا بخصوص محصولات خوراکی و دارویی است. سلفون نام جنسی از پلاستیک است که از نظر بهداشتی تاییدشده محسوب میشود.

کاربرد اصلی و رایج سلفون، بسته بندی مواد غذایی، کشاورزی و دارویی است. در تهیه و تولید سلفون از موادی استفاده می‌شود که مواد خوراکی یا دارویی را از تابش نور خورشید و فساد زود هنگام در امان نگه دارد. در ادامه با اندیشه برتر همراه باشید تا درباره انواع سلفون کشی کاغذ و مقوا بیشتر توضیح دهیم.

انواع مختلف سلفون

پلاستیک سلفون سه نوع اساسی دارد: سلفون صدفی، شفاف و سلفون متالایز شده.

سلفون شفاف برای مواردی استفاده می‌شود که نیاز باشد مشتری محصول را ببیند. قیمت پایین‌تر این نوع سلفون باعث شده تا نسبت به نوع دیگر، محبوب‌تر باشد.

سلفون متالایز شده همان سلفونی است که در بسته بندی خوراکی های مثل کیک و ذرت بوداده و چیپس از آن استفاده می‌کنند. سلفون صدفی بیشتر مناسب مواد غذایی فاسد شونده است که باید در سردخانه و یخچال نگهداری شوند.

سلفون کشی

سلفون کشی یکی از مراحل پس از چاپ به حساب می آید. سلفون کشی به عملیاتی گفته می‌شود که طی آن به دلایل مختلف، لایۀ پوششی نازک پلاستیکی از جنس پلی پروپیلن روی سطح کار می‌چسبانند. خاطرنشان می‌شود که خدمات سلفون در چاپخانه اندیشه برتر با بالاترین کیفیت انجام می‌شود.

عمل اتصال سلفون به کاغذ به دو روش مختلف انجام می‌شود. استفاده از سلفون چسبی یا حرارتی اشکال مختلف سلفون کشی هستند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

سلفون کشی

دلایل مختلف سلفون کشی

 • زیبایی و جلوه گرفتن بسته بندی با ایجاد افکت رفلکس نور و درخشان تر جلوه دادن رنگ ها.
 • حفاظت محصول از نفوذ مایعات و رطوبت
 • محافظت از کاغذ بسته بندی در مقابل تا خوردگی و مچاله و چروک شدن و سایش
 • افزایش مقاومت کاغذ در مقابل پارگی
 • حفاظت از رنگ و چاپ محصول

انواع سلفون از نظر روش اتصال

یکی از انواع سلفون، نوع چسبی پایه در آب است. این سلفون قیمت پایینی دارد و به خاطر مقرون به صرفه بودن رایج و محبوب هم هست. استفادۀ اصلی آن روی انواع  بسته بندی مقوایی و جعبه هایی است که تیراژ بالایی دارند.

روی یک سطح این نوع سلفون چسب از قبل وجود دارد که در حالت عادی غیر فعال است. پس از تماس با آب خاصیت چسبندگی آن فعال می‌شود و می توان آن را روی سطح مورد نظر اجرا کرد.

نوع دیگر سلفون شکل حرارتی آن است. بعضی این نوع سلفون را از گونه های رایج لمینت می‌دانند. با این حال باید خاطر نشان کرد که سلفون با لمینت متفاوت است.

تفاوت سلفون و لمینت

تفاوت سلفون و لمینت

جدای از اینکه ممکن است از مواد مشابهی در سلفون کشی و لمینت استفاده کرد، تفاوت اساسی سلفون با لمینت در گرماژ مواد مورد استفاده در این دو روش است. به علت گرماژ بالای موادی که در لمینت استفاده می‌شود، نتیجه کار معمولا سنگین و غیر منعطف و تا کردن آن غیر ممکن یا بسیار سخت است.

این در حالی است که در سلفون کشی، چیزی به وزن پکیج اضافه نمی‌شود. خاصیت انعطاف پذیری آن از بین نمی‌رود و می‌توان مثل قبل آن را تا کرد. بدیهی است که مثلا در مورد جعبه های مقوایی که نیاز به تا خوردن دارند، امکان استفاده از لمینت وجود ندارد و تنها آپشن موجود، سلفون کشی است.

موارد رایج سلفون کشی 

از سلفون کشی استفاده های گسترده‌ای می‌شود که در زیر به چند مورد به عنوان نمونه اشاره می‌کنیم:

 • بسته بندی محصولات خوراکی
 • بسته بندی محصولات دارویی
 • بسته بندی محصولات آرایشی بهداشتی
 • کارت ویزیت
 • کارت های پستال، دعوت، تبریک و تحریم
 • جلد مجلات و کتابها

سلفون کشی کارت ویزیت

دستگاه های مختلف سلفون کشی

دستگاه های سلفون کشی بسته به نوع اتصال سلفون به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند که هر کدام زیرمجموعه های خودشان را هم دارند.

دستگاه سلفون کشی سرد

این دستگاه سلفون کشی سلفون را با چسب به روی سطح محصول می چسباند. چسب روی سطح سلفون در دستگاه با آب فعال می‌شود به همین خاطر به آن دستگاه سلفون کشی سرد میگویند.

تغذیۀ کار چاپی در این دستگاه سلفون کشی به دو صورت دستی و ماشینی صورت می‌گیرد. این دستگاه و این روش به دو شکل مات و براق انجام می‌شود.

سلفون کشی حرارتی

دستگاه سلفون کشی حرارتی

روش تغذیه در این دستگاه مشابه آپاراتی ماشین افست است. در این دستگاه سلفون را با کمک حرارت به سطح مورد نظر می چسبانند. این دستگاه بسته به سیلندری که گرمای لازم برای این عمل را تامین می‌کند، زیرمجموعه های مختلفی دارد. در زیر به شکل مختصر اشاره‌ای به انواع آن می‌کنیم:

سیلندری که با روغن گرم می‌شود

این دستگاه یکی از بهترین انواع هدایت گرمایی را دارد.

سیلندری که با آب گرم می‌شود

دستگاهی که از این سیلندر استفاده می‌کند، یک مزیت بزرگ و یک عیب بزرگ دارد. عیب دستگاه این است که انرژی زیادی مصرف می‌کند ولی مزیت آن سازگاری کامل آن با محیط زیست است.

سیلندری که با المنت گرم می‌شود

این نوع سیلندر با المنت هایی گرم می‌شود که دور آن قرار می‌گیرند. به خاطر اینکه مثل سیلندر روغنی پخش گرمای یکسانی ندارد، سلفون روی تمام سطح به صورت یکنواخت قرار نمی‌گیرد.

سیلندری که با ماکروویو گرم می‌شود

این نوع سیلندر جزو تکنولوژی های جدیدی است که برای این منظور استفاده می‌شوند. برای گرم شدن این سیلندر از اشعۀ ماکروویو استفاده میشود.


نظرات

نام
ایمیل
نظر