• آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا در خبرنامه من عضو شوید:

انواع کاغذ در چاپ جعبه و بسته بندی

انواع کاغذ در چاپ جعبه و بسته بندی


کاغذ از زمان اختراع تا به امروز جزو پرکاربردترین و مهمترین موارد مورد استفادۀ بشر بوده است. کاغذ از گذشته تا کنون نیز مهمترین مادۀ اولیۀ صنعت بسته بندی محسوب می‌شود. هزاران محصول در بازار هستند که از انواع  بسته بندی‌های مقوایی استفاده می‌کنند.

بسته بندی‌ها را از انواع مقواهای سفید شده و سفید نشده و مواد بازیافتی می‌سازند. مخاطب با بسته بندی مقوایی کاملا آشناست و آن را درک می‌کند. سبک است و برای محافظت یا نگهداری بسیاری از محصولات کافی به نظر می‌رسد. قابل بازیافت است و فضای مناسبی در اختیار تولید کننده می‌گذارد که بتواند روی آن چاپ کند و اطلاعات برند و محصولش را منتقل کند. در ادامه بیشتر درباره انواع کاغذ در چاپ و بسته بندی سخن خواهیم گفت؛ با چاپ اندیشه برتر همراه باشید.

تفاوت کاغذ و مقوا

بگذارید اینطور بگوییم که مرزبندی دقیق و خاصی بین مقوا و کاغذ وجود ندارد. با این حال معمولا می‌توان این دو را بر اساس چند مورد از هم متمایز و دسته بندی کرد. قطعا اولین مورد گرماژ است. مسالۀ دیگری که می‌توان از طریق آن کاغذ و مقوا را از هم جدا کرد ضخامت است. درست مثل صنعت پارچه، کاغذ هم پشت و رو دارد.

آن طرف کاغذ که صاف‌‌تر است روی آن است و در صنعت کاغذ سازی رو به نمد قرار می‌گیرد. در کارخانه پشت کاغذ زیر کار قرار می‌گیرد و روی آبکش می‌رود. برای اینکه بشود پشت و روی کاغذ را تشخیص داد، می‌توان آن را برش داد. پس از برش، لبۀ الیاف پاره شده به طرف پشت کاغذ خم می‌شوند. اگر با انگشت آن را لمس کنید، می‌توانید لبه‌دار بودنش را حس کنید.

کاغذی که مواد سلولزی بیشتری داشته باشد مرغوب‌تر است، زمان بیشتری می‌برد تا زرد شود و در برابر شکنندگی هم استحکام بهتری دارد.

انواع کاغذ

صنعت کاغذ امروز در دنیا به اندازه‌ای پیشرفت کرده که رنج گسترده‌ای از انتخاب‌ها را پیش پای تولیدکنندگان بگذارد. تنوع کاغذ‌های صنعت چاپ و بسته بندی آنقدر زیاد است که سخت است بخواهیم همه را اینجا برایتان لیست کنیم. بگذارید اینطور بگوییم که لیستی که در ادامه پیش رویتان می‌گذاریم تنها بخش کوچکی از صدها کاغذی است که صنایع کاغذ تولید و عرضه می‌کنند.

صرف نظر از دسته‌ بندی‌هایی که بر پایۀ نوع، ساخت، مواد تشکیل دهنده و کاربرد صورت می‌گیرد، از نظر صنعت چاپ و بسته بندی، اصلی‌ترین، کاربردی‌ترین و پر مصرف‌ترین انواع کاغذ و مقوا به قرار زیر هستند:

انواع کاغذ در چاپ جعبه

کاغذ و مقوای گلاسه

کاغذ‌های گلاسه را می‌توان به سادگی جزو بهترین انواع کاغذ در چاپ جعبه و بسته بندی دانست. این نوع کاغذ هرچه گرماژ بیشتری داشته باشد کیفیت بهتری هم خواهد داشت. از این جنس کاغذ در مواردی استفاده می‌کنند که نیازمند چاپ حساس و با دقت بالا باشد.

گرماژ کاغذ گلاسه باید بین 90 تا 300 گرم باشد. کاغذ گلاسه خود بر دو نوع می‌شود و گلاسۀ براق و مات از زیر مجموعه‌های این جنس کاغذ هستند. همانطوری که از نامشان پیداست، کاغذ مات بر خلاف براق چندان منعکس کننده نور نیست.

کاغذ تحریر

جزو پر استفاده ترین کاغذ‌ها به حساب می‌آید و همانطوری که از نامش پیداست برای چاپ فرم‌ها و اوراق مانند سربرگ و پاکت استفاده می‌شود. کیفیت کاغذ تحریر طوری است که اگر با جوهر در دو طرفش بنویسید به طرف دیگر سرایت نمی‌کند.

گرماژ این دسته از کاغذ‌ها بین 70 گرم تا 100 گرم است. کارکرد این کاغذ در صنعت بسته بندی برای لمینت کردن مقواهای فلوت یا سینگل است.

انواع کاغذ در بسته بندی

مقوای پشت طوسی

کاغذ یا مقوای پشت طوسی یک روی سفید و یک روی طوسی دارد. این یکی هم از انواع پرکاربرد در صنایع بسته بندی است که در تهیۀ جعبه‌ها به وفور از آن استفاده می‌کنند.

مقوای پشت کرم

از مقوای پشت کرم در تولید جعبه‌های آرایشی بهداشتی و دارویی استفاده می‌کنند. این مقوا مرغوب تر از مقوای پشت طوسی است و کیفیت بهتری دارد.

مقوای کارتی

همانطور که از نام این جنس می‌توان تشخیص داد، از مقوای کارتی برای تولید انواع کار‌ها استفاده می‌کنند.

کاغذ پشت چسب دار

از دیگر انواع کاغذ در چاپ جعبه و بسته بندی می‌توان به کاغذ پشت چسب دار اشاره کرد. یک طرف این کاغذ آغشته به چسب است. زیرش روکشی سیلیکونی دارد که بعد از چاپ برداشته می‌شود تا بتوانید کاغذ را روی سطوح مختلف بچسبانید.

کاربرد اساسی و عمدۀ این نوع بخصوص از کاغذ در تولید لیبل‌هاست که بخشی بسیار مهم از صنعت تولید بسته بندی است. با اینکه در بازار کشور اکثر کاغذ‌ها به صورت سه یا چهار و نیم ورقی عرضه می‌شوند، این کاغذها معمولا با ابعاد 50*70 و به شکل براق، مات و نیمه مات به فروش می‌رسند. در مقاله " انواع چاپ لیبل " به صورت مفصل درباره اناوع کاغذ پشت چسب دار توضیح دادیم.

کاغذ پشت چسبدار

پی وی سی چسبدار

جنس این کاغذ پی وی سی چسبدار است و کاربردش چاپ کردن لیبل‌ محصولات مختلف است. بیشتر از همه مناسب محصولاتی است که قرار است با آب تماس داشته باشند.

مقوای فانتزی

اصطلاح مقوای فانتزی در کشور ما در واقع به مجموعۀ متنوع و متفاوتی از انواع کاغذ و مقوا با گرماژ ما بین 120 تا 250 گرمی اطلاق می‌شود. کارکرد اصلی این گروه از کاغذ و مقواها تهیه و تولید بسته بندی کالاهای هدیه و کادویی یا محصولاتی با مصارف بخصوص است. مواردی مثل چاپ کارت ویزیت، کارت تبریک و محصولات مشابه دیگر.

ایندربرد

ایندربرد

ایندربرد از انواع کاغذ در چاپ جعبه و بسته بندی است که کیفیت خوبی دارد و زیاد از آن استفاده می‌شود. ایندربرد مقوایی خشک و مستحکم است که یک طرفش صیقلی و مسطح است و قسمت درونی‌اش متشکل از مواد بازیافتی است. ایندربرد چه در بخش چاپ چه در بخش برش عملکرد خوبی دارد و در ساخت جعبه‌های با کیفیت به کار می‌رود.

چاپی که روی آن می‌خورد درخشندگی خوب و کیفیت قابل قبولی دارد. مقوای ایندربرد بسیار پرکاربرد است و در ساخت جعبه‌های کوچک تا بزرگ از آن استفاده می‌کنند.

کرافت

کرافت

کرافت را به عنوان با دوام ترین و مقاوم‌ترین کاغذ طبیعی می‌شناسند. زمانی که در کنار هزینۀ مقرون به صرفه، انتظار استحکام بالا هم داشته باشند، به سراغ کاغذ کرافت می‌روند.

رنگ این کاغذ قهوه‌ای است و در صنایع کارتن سازی و همچنین فعالیت‌های هنری کاربرد فراوان دارد. کاغذ کرافت به خاطر تیره رنگ بودن و اینکه الیافش در طبیعت خود خشن هستند، گزینۀ خوبی برای چاپ‌های حساس و ظریف به حساب نمی‌آید.


نظرات

نام
ایمیل
نظر