• آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا در خبرنامه من عضو شوید:

اصول طراحی و چاپ بروشور چیست؟

اصول طراحی و چاپ بروشور چیست؟


چه برای کسب و کارهای کوچک و چه شرکت‌های تجاری بزرگ، چاپ بروشور یکی از ابزارهای تبلیغاتی مهم است. سندی کوچک و جمع و جور که برای اشتراک گذاری اطلاعات یک محصول یا خدمت با هدف اطلاع‌ رسانی و تشویق مخاطب به خرید منتشرش می‌کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه اصول طراحی و چاپ بروشور را با هم مرور کنیم.

بروشور چیست؟

بروشور از نظر ظاهری تکه کاغذی یکسره است که تا می‌خورد و به چند لت تقسیم می‌شود. اطلاعاتی که صاحب شرکت سفارش‌دهنده قصد انتقالشان را دارد، روی دو سوی این لت‌ها منتشر می‌شوند. این اطلاعات معمولا شامل تصاویر و توضیحاتی دقیق و جزئی دربارۀ یک محصول، کارکرد و حتی روش استفاده از آن است.

هر چیزی که بتواند مشتری را درگیر کند و او را به خرید آن محصول (یا خدمت) بخصوص به هیجان بیاورد. بروشور ظاهرا محصولی صرفا اطلاع‌رسان است، ولی مثل هر وسیلۀ تبلیغاتی دیگری هدف اصلی پشت این اطلاع‌رسانی تبلیغات است. سوالی که پیش می‌آید این است که در عصر تکنولوژی و اینترنت و موبایل اصلا چرا باید به فکر چاپ بروشور باشیم؟

چاپ بروشور

چرا چاپ بروشور را انتخاب می‌کنید؟

بروشور به عنوان یک وسیله مارکتینگ و تبلیغاتی استفاده می‌شود که اطلات موردنیاز را در دسترس کاربر قرار می‌دهد. اما سه دلیل عمده وجود دارد که افراد ترجیح می‌دهند برای اطلاع‌رسانی درباره خدمات یا محصولات خود به چاپ بروشور روی بیاورند:

 نوع مخاطب

باور کنید وقتی می‌گوییم که زمان این چیزها هنوز نگذشته است، حرف غلطی نیست. شما با استفاده از اینترنت می‌توانید به رنج گسترده‌ای از مخاطبین دسترسی داشته باشید.

ولی اهمیت تبلیغات فیزیکی را هم نمی‌شود انکار کرد. ضمن اینکه گروه خاصی از مخاطبین هستند که شاید دسترسی چندانی به اینترنت و ابزارهای تکنولوژی نداشته باشند، حالا به دلیل نا‌آشنایی یا هر دلیل دیگر. دست بر قضا اگر این قشر مخاطب هدف شما باشد، باید به روش‌های جایگزین هم فکر کنید.

 شکل کسب و کارتان

مساله دیگر این است که چاپ بروشور فیزیکی در کسب و کارهایی که عموما به صورت فیزیکی با مشتری‌ها ارتباط دارند، کاملا منطقی است.

مثلا اگر صاحب یک فروشگاه لوازم الکترونیکی هستید، بروشوری که در مورد فلان محصول بخصوص تهیه می‌کنید و به دست افراد می‌دهید، روشی عالی برای آگاهی‌رسانی و تشویق آن‌ها به بازدید و خرید از محصولتان است.

قیمت ارزان و اقتصادی

درست است که تبلیغات آنلاین و اینترنتی بازخورد خوبی دارند و گزینۀ مدرنی به حساب می‌آیند ولی از نظر قیمت و هزینه ممکن است چندان دوست جیب شما نباشند.

چاپ بروشور یکی از روش‌های تبلیغاتی است که در عین کاربردی بودن و عملکرد مناسب از نظر اقتصادی هم به صرفه است. در واقع سطح انتخاب‌های شما را گسترده‌تر می‌کند و با هر بودجه‌ای می‌توانید بروشور مناسب خود را داشته باشید.

اهداف اصلی چاپ بروشور

منتشر‌کننده بروشور از انتشار آن چهار هدفی را دنبال می‌کند که در زیر ذکر می‌کنیم؛ صرفا نه همۀ آنها را، گاهی ممکن است تنها دو مورد از این اهداف مد نظر باشد.

ولی بنا به تعریف، بروشوری می‌تواند موفق عمل کند که در زمان طراحی و چاپش همۀ این چهار مورد را در پس ذهن قرار داده باشد. صد البته در هر بروشور یکی از این چهار مورد پررنگ‌تر از بقیه خواهند بود.

معرفی

بروشور می‌تواند نقش معرفی‌کننده داشته باشد و محصول یا خدمت یا حتی شرکت و برند شما را به مخاطب و مشتری احتمالی بشناساند. اگر از بروشور به درستی استفاده شود، یکی از روش‌های کاربردی برای معرفی و جای‌گذاری محصولات جدید در ذهن مخاطب شماست.

طراحی و چاپ بروشور

اطلاع رسانی

هدف کلیدی و اصلی چاپ بروشور همین است. تاکید و هدف اصلی بروشور هر چیزی که باشد، اطلاع رسانی همیشه پای ثابت آن است. چه قصد معرفی محصول را داشته باشید، چه آموزش و چه تبلیغات صرف، باید اطلاع رسانی دقیق و درستی داشته باشید تا مخاطبتان را آگاه کنید.

آموزش

با چاپ بروشور می‌توانید مخاطب خودتان را آموزش دهید. روش کار با محصول را یادش بدهید تا دقیقا بداند می‌خواهد با دستگاه جدیدی که از شما می‌خرد چه کار کند. شاید بتوان آموزش را هم نوعی اطلاع‌ رسانی دانست، چرا که مخاطب وقتی یاد بگیرد بهتر می‌تواند برای خرید یا استفاده از محصول و خدمات شما تصمیم بگیرد.

بحث آموزش فقط تبلیغاتی نیست و ممکن است از بروشور آموزشی برای آموزش و اطلاع‌ رسانی صرف هم استفاده کرد. مثلا بروشور آموزشی برای جلوگیری از ترویج بیماری‌های عفونی رایج یک فصل.

تبلیغات

اگر دارید این متن را می‌خوانید به احتمال زیاد این مورد هدف اصلی است که در ذهن دارید. با انتشار بروشور می‌توانید یک یا چند محصول یا یک گروه محصولی ( یا خدمات) را به مخاطبانتان معرفی کنید. فقط فراموش نکنید که سه موردی که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم کم‌‌ اهمیت‌تر از بحث تبلیغات نیستند.

انواع اصلی بروشورهای تبلیغاتی

بروشورهای تبلیغاتی براساس نوع طراحی و تایی که می‌شوند به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند که در ادامه به معرفی انواع اصلی آن خواهیم پرداخت:

انواع بروشورهای تبلیغاتی

بروشور آکاردئونی

معروف‌ترین انواع بروشورها همین بروشورهای کاغذی تا شده هستند که اصطلاحا به آنها بروشورهای لتی یا آکاردئونی هم می‌گویند. شامل چندین صفحۀ چاپی هستند که روی یک برگۀ سایز مشخص چاپ شده‌اند و پس از تا زدن به صفحات مجزا تبدیل می‌شوند.

این نوع بروشور‌ها را معمولا روی یک برگۀ آ چهار چاپ می‌کنند. طراحی آن به نحوی است که کاغذ به سه قسمت مساوی (یا گاهی نا مساوی) تقسیم می‌شود که قابلیت تا خوردن داشته باشد.

در صفحۀ رویی اطلاعات اصلی شرکت یا محصولی که بروشور برایش منتشر شده چاپ می‌شود تا مخاطب بداند با چه چیزی سر و کار دارد. در واقع صفحۀ اول بروشور حکم جلد کتاب را دارد.

بروشور فرمی

این نوع از بروشور خیلی شبیه به کاتالوگ‌ها هستند و شاید مقصر اصلی اشتباه گرفتن بروشور و کاتالوگ با هم همین نوع از آن باشند. نوعی از بروشورها هستند که صفحات بیشتری دارند و به خاطر حجم بیشتر، به جای تا زدن با منگنه (یا گاهی چسب) آنها را به هم متصل می‌کنند.

می‌توان از این نوع بروشورها برای انتقال اطلاعات بیشتر استفاده کرد که در فرم استاندارد قرار نمی‌گیرند. با این حال کارکرد آن همچنان مشابه کارکرد بروشور است و با کاتالوگ فرق می‌کند.

مراحل چاپ بروشور

  1. مثل هر محصول تبلیغاتی دیگری مرحلۀ نخست همیشه ایده پردازی است. همیشه پیش از اینکه به سراغ طراح بروید یا خودتان طراحی را شروع کنید، باید بتوانید نتیجۀ نهایی را تصور کنید تا دقیقا مطمئن باشید چه چیزی می‌خواهید.
  2. مرحلۀ دوم طراحی است که با توجه به سایز کاغذ مورد نظر انجام می‌شود. دو نکتۀ حائز اهمیت در این بخش وجود دارد. یکی اینکه طراحی بروشور باید چشمگیر و جذاب باشد تا مخاطب را به مطالعه ترغیب کند. مسالۀ دوم هم دقت در مشخص کردن محل تا خوردگی‌هاست تا در مراحل بعدی مشکلی پیش نیاید.
  3. طرح نهایی به چاپخانه می‌رود. اگر همه چیز را درست انجام داده باشید، یک ابزار تبلیغاتی ارزان ولی قدرتمند در دستتان دارید که می‌توانید برای پیشرفت کسب و کارتان، فروش بیشتر، یا هر هدف دیگری که دارید از آن استفاده کنید. شما می‌توانید برای سفارش و چاپ کاتالوگ های باکیفیت و جذاب روی چاپخانه اندیشه برتر حساب ویژه باز کنید.

نظرات

نام
ایمیل
نظر