• آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا در خبرنامه من عضو شوید:

چاپ کارتن

چاپ کارتن


صنعت چاپ کارتن و بسته‌بندی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است. کارتن‌ها اگرچه هنگام حمل‌ونقل مقاومند، لایه‌های راه‌راه و اسفنجی آن‌ها می‌تواند طی فرایند چاپ به‌راحتی و ناخواسته خرد شود؛ درنتیجه کسب‌وکارهایی که در گذشته برای بسته‌بندی محصولاتشان از کارتن استفاده می‌کردند، ناچار بودند که کارتن‌های بسته‌بندی خود را با تصاویر و متن‌های خسته‌کننده و وضوح پایین چاپ کنند. این موضوع برای مصرف‌کنندگان نیز چندان جذاب نبود؛ اما پیشرفت‌هایی که با گذشت زمان در فناوری‌ها و مواد اولیه رخ داد، تحولی جدید در صنعت چاپ کارتن ایجاد کرد. به لطف این پیشرفت‌ها، امروزه برندهای گوناگون می‌توانند جعبه‌های خود را به شکلی متفاوت و زیبا چاپ کنند.

‎ چاپ کارتن به روش‌های ابتدایی

قدمت چاپ کارتن تقریباً به 250 سال پیش بازمی‌گردد. در قرن 19 مقوا‌هایی با نوارهای موجی شکل به وجود آمد و پس از آن، شخصی به اسم الیور لانگ، کارتن را معرفی کرد. از آن پس استفاده از کارتن در صنعت بسته‌بندی در جهان بسیار رواج یافت.

دستگاه‌های چاپ روی کارتن تنوع زیادی دارند و با کارایی‌های متنوع از قرن 19 تا به امروز، استفاده می‌شوند و چاپ با آن‌ها نیز قیمت‌های متفاوتی دارد. آغاز کار این دستگاه‌ها، با تکنولوژی‌های ابتدایی و جوهرهای کم کیفیت بود. فلکسوگرافی یکی از ابتدایی‌ترین روش‌هایی بود که برای چاپ روی کارتن به کار می‌رفت. در چاپ فلکسو، از الگوهای پلاستیکی استفاده می کردند و جوهر توسط آن‌ها بر کارتن حک می‌شد.

چاپ کارتن مقوایی

جنس اولین کارتن‌هایی که چاپ روی آن‌ها انجام می‌شد

کارتن‌های مقوایی راه‌راه، به‌ مرور زمان محبوبیت زیادی یافتند؛ زیرا مقاومت و دوام بالایی برای حمل محصولات داشتند. قابلیت چاپ تصاویر و متن‌های جذاب روی آن‌ها، با هزینه‌ی کم امکان‌پذیر بود و به شناخته شدن محصول نیز بسیارکمک می‌کرد. کارتن‌های مقوایی راه‌راه، از یک ورقه‌ی موج‌دار تشکیل می‌شدند و یک یا دو ورقه‌ی آستر در زیر این ورقه‌ی موج‌دار قرار می‌گرفت. این ورقه‌ها از مقوای کرافت ساخته می‌شدند که معمولاً بیش از 0.25 میلی‌متر ضخامت داشتند.

چاپ دیجیتال بر روی کارتن چگونه انجام می‌شود؟

چاپ دیجیتال، تحول عظیمی در تمام صنایع چاپ ایجاد کرد؛ به‌خصوص در زمینه ی چاپ دیجیتال روی کارتن که جلوه‌ای کاملا جدید و متفاوت به آنچه روی کارتن‌ها چاپ می‌شود بخشید.

در این زمینه همچنان تحولاتی عظیم در حال رخ دادن است؛ به‌طوری‌که شرکت هایی همچون اچ پی و کونیگ اند بانر و...، دستگاه‌های متعددی در زمینه‌ی چاپ دیجیتال روی کارتن تولید کرده‌اند. این شر‌کت‌ها، دستگاه‌هایی ساخته‌اند که از سیستم جوهرافشان پایه‌ی آب استفاده می‌کنند. این تکنولوژی، امکاناتی همچون چاپ مستقیم با تیراژ زیاد را روی کارتن انجام می‌دهد.

چاپ دیجیتال روی کارتن، روش‌های متنوعی دارد که دو نوع پرکاربرد آن عبارت‌اند از:

الف) فلکسوگرافی: این نوع چاپ، مخصوص چاپ مستقیم است که از ماده‌ای ژلاتینی برای چاپ با این روش استفاده می‌شود که به شکل طرح برجسته روی کارتن می‌ماند. این نوع چاپ، بیشتر برای متن به‌کار می‌رود و نمی‌تواند عکس را باکیفیت خوب بر کارتن چاپ کند. با این حال، این روش به هزینه ی کمتری نیاز دارد. همچنین می‌توان روی تمام سطوح صاف و غیرصافِ کارتن از این روش استفاده کرد.

ب) افست لیتوگرافی: این نوع چاپ می‌تواند عکس را به شکلی باکیفیت چاپ کند. عکس‌ چاپ‌شده به‌صورت برچسب است که آن را روی مقوا و کارتن می‌چسبانند. این چاپ، هزینه ی زیادی دارد و فقط در سفارشات انبوه مقرون‌به‌‌صرفه است.

جنس کارتن‌ها در چاپ دیجیتال

در چاپ دیجیتال روی کارتن، بیشتر از کارتن راه‌راه یا چین‌دار استفاده می‌کنند. از ویژگی‌های کارتن‌های راه‌راه می‌توان به استحکام، مقاومت بالا و همچنین وزن بسیار کم اشاره کرد. همین موضوع باعث شده که به این نوع کارتن‌ها برای چاپ دیجیتال و بسته‌بندی بیش‌تر توجه شود.

چاپ کارتن رنگی

چه چیزهایی بر روی کارتن قابل‌چاپ است؟

بسته به موارد مصرف و کاربرد کارتن‌ها، چیزهای مختلفی را می‌توان بر کارتن چاپ کرد که استفاده از هرکدام، مزایای خود را دارد. روش‌های مختلفی نیز برای چاپ تصویر و متن روی کارتن وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

الف) چاپ لوگو: چاپ لوگو روی کارتن، یکی از ابزارهای تبلیغاتی بسیار مهم به‌شمار می رود. همچنین چاپ لوگو روی کارتن را می‌توان به‌صورت فلکسوگرافی انجام داد.

ب ) چاپ متن و نوشته: می توان نوشته را به‌عنوان اطلاعات تکمیلی محصول بسته‌بندی‌شده روی کارتن چاپ کرد. نوشته هم می تواند به روش فلکسوگرافی بر روی کارتن چاپ شود.

ج ) چاپ عکس: در صنعت چاپ کارتن، چاپ عکس روی کارتن به‌دلیل هزینه ی زیاد، کاربرد کمتری دارد و فقط در موارد غیرِ انبوه به‌صرفه است. چاپ عکس روی کارتن به‌صورت لیتوگرافی انجام می‌شود.

چاپ روی کارتن چه مزایایی دارد؟

با توجه به گستردگی مصرف کارتن‌ها، چاپ روی کارتن نیز مزایای زیادی دارد که عبارت‌اند از:

الف ) ملموس بودن: مطالب چاپ‌شده روی کارتن، مخاطب را کنجکاو می‌کنند تا به متن‌های چاپ‌شده دقت کند؛ یعنی کاربرد تبلیغاتی مستقیم ندارد و متن، نظر مخاطب را جلب می‌کند.

ب ) اعتبار: این روش، نسبت به ایمیل‌ها و بروشورهای تبلیغاتی، اعتبار بسیار بیشتری دارد و محصول را ارزشمندتر جلوه می‌دهد.

ج ) ثبت در ذهن: کارتن‌های چاپ‌شده در ذهن خریدار به‌خوبی تاثیر می‌گذارند و ماندگار می‌شوند.

چاپ کارتن را به چه شرکتی بسپاریم؟

تکنولوژی مدرن چاپ و دستگاه‌های به‌کاررفته در یک شرکت چاپ کارتن، مهم‌ترین نکاتی هستند که باید در انتخاب خود به آن‌ها توجه کنید. افزون بر این، نیروی انسانی ماهر و سابقه‌ی کار مفید شرکت چاپ کارتن نیز باید به‌دقت بررسی شود.

شرکت اندیشه برتر، سال‌هاست که با تجربه ی فراوان و کمک گرفتن از فناوری‌های به‌روزِ دنیا در زمینه ی چاپ کارتن فعالیت می‌کند. این شرکت، دانش و تجربیات ارزشمند خود را با توجه به نیازهای امروزی و با بهره‌گیری از نیروی انسانی کارآمد و مجرب در اختیار شما قرار داده است.

شرکت چاپ اندیشه برتر، همواره با تولید محصولات باکیفیت و با شعار انجامِ کلیه‌ی خدمات چاپی زیر یک سقف، می‌کوشد در زمینه ی چاپ، خدمات گوناگون و با کیفیتی ارائه دهد.

همان طور که گفته شد، شرکت اندیشه برتر درزمینه ی چاپ کارتن، از به‌روز ترین فناوری‌های دنیا استفاده می‌کند و خدماتی همچون دایکات که شامل بُرش و کات کردن است، چاپ کاتالوگ، چاپ مجله، چاپ افست، خدمات سلفون، خدمات یووی، چاپ جعبه، صحافی، بسته‌بندی، بابست و از همه مهم‌تر لیتوگرافی را ارائه می‌دهد.

شرکت چاپ کارتن

هزینه‌ی چاپ دیجیتال روی کارتن

خدمات چاپ، شامل بخش‌های گوناگونی است که هر کدام هزینه هایی جداگانه دارند. هزینه ی چاپ دیجیتال روی کارتن، شامل هزینه‌های لیتوگرافی و چاپ است. چاپ لیتوگرافی از جمله خدماتی است که در شرکت اندیشه برتر ارائه می شود.

تعرفه‌ی شرکت اندیشه برتر درزمینه ی چاپ لیتوگرافی چنین است:

الف ) زینک پلیت ستر دو ورقی هر برگ 100.000 تومان؛

ب ) زینک پلیت ستر 4.5 ورقی–102 هر برگ 200.000 تومان؛

ج ) زینک پلیت ستر 4.5 ورقی–105 هر برگ 220.000 تومان.

سخن پایانی

گسترش استفاده از کارتن‌ها برای بسته‌بندی محصولات در عصر حاضر، موضوعی انکارناپذیر است. در این میان، شرکت‌هایی که بسته‌بندی‌های جذاب‌تری دارند، امضای مخصوص و متفاوت خود را در ارائه‌ی محصولات خواهند داشت؛ در نتیجه، به‌کارگیری روش‌هایی که با آن می‌توان تصاویر و متن‌های چاپ‌شده روی کارتن را به شکلی جذاب و خوانا ارائه کرد، بسیار مهم است. در این مقاله، با انواع این روش‌ها آشنا شدیم و مزایای استفاده از آن‌ها را به‌صورت جامع بررسی کردیم.


نظرات

نام
ایمیل
نظر