• آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا در خبرنامه من عضو شوید:

چاپ افست چیست و چه کاربردی دارد؟

چاپ افست چیست و چه کاربردی دارد؟


چاپ “Offset” به عنوان یکی از پرکاربردترین روش های چاپ در صنعت شناخته می شود. امروزه با توجه به رشد روز افزون تبلیغات در زمینه های مختلف، شاهد انواع اسناد چاپی نظیر بروشورها، چاپ کاتالوگ ها و کتابچه‌های راهنما هستیم. این نمونه ها که مسلما از جذابیت های بصری برخوردارند، غالبا نتیجه‌ی چاپ افست هستند.

واژه‌ی Offset ،به معنای انحراف و یا غیر‌مستقیم، برگرفته از روش کار دستگاه است. مکانیزم چاپ افست به این صورت است که ابتدا الگوی چاپ بر روی یک سطح لاستیکی چاپ می شود و سپس این سطح وظیفه‌ی انتقال الگو بر روی کاغذ را خواهد داشت. چاپ افست شامل چهار مرحله‌ی چاپ مجزا است که در ادامه به طور کامل‌تری به آن پرداخته می شود.

دستگاه چاپ افست

نحوه‌ی عملکرد چاپ افست

اولین مرحله در فرایند چاپ افست طراحی است. طرح نهایی برای چاپ باید از مرحله‌ی لیتوگرافی عبور کند. طرح مورد نظر بر روی صفحات آلومینیومی که با عنوان زینک شناخته می شوند، حک می شود. در این مرحله چهار زینک برای هر مرحله رنگ‌آمیزی ساخته می شود. هر زینک به دور غلتکی پیچیده می شود که با چرخش مداوم سرعت چاپ را بالا می برد.

طرح نهایی با رنگ‌آمیزی و کیفیت بالا پس از عبور از چهار ستون رنگی مجزا و تماس با غلتک‌های رنگی حاصل می شود. شرح ساده‌تری از عملکرد دستگاه چاپ افست به این صورت است که هر غلتک حامل زینک، با دو غلتک دیگر در تماس است. غلتک اول غلتک آب و دیگری غلتک جوهر است.

زینک در هر مرحله ابتدا مرطوب می شود، سپس در تماس با غلتک جوهر، طرح حک شده بر روی آن آشکار شده و با ظرافت و دقت بالایی بر سطح سیلندر واسطه چاپ می شود. این پروسه برای هر رنگ تکرار می شود و در نهایت برگه‌ی خروجی دارای رنگ مورد نظر خواهد بود.

رنگ افست چیست

رنگ افست چیست؟

رنگ یکی از مهم ترین عوامل مستعد ایجاد خطا و مشکلات در کلیه‌ی چاپ ها است. از این رو رنگ‌ها از اهمیت بالایی در صنعت چاپ برخوردارند. فرآیند چاپ افست شامل 4 مرحله چاپ رنگ است.

برای آشنایی با سیستم رنگی افست ابتدا باید با دو گروه رنگی RGB و CMYK آشنا شوید. RGB که نمادی از سه رنگ قرمز (Red) ، سبز (Green) و آبی (Blue) است، با عنوان رنگ های افزایشی شناخته می شوند.

رنگ های افزایشی یا اولیه در ترکیب با یکدیگر رنگ سفید را خلق می کنند. RGB مدلی است که بر اساس انرژی نور تعریف می شود، اما رنگ های ثانویه که با نماد CMYK شناخته می شوند، متشکل از رنگ‌های فیروزه‌ای(Cyan)، ارغوانی(Magenta) ، زرد(Yellow) و رنگ سیاه (Black or Key) هستند. رنگ های ثانویه از ترکیب رنگ های افزایشی به وجود می آیند.

سیستم رنگی رنگ افست چگونه است؟

حال که با دو پروفایل رنگی RGB و CMYK آشنا شدید، می توانید درک بهتری از سیستم چاپ افست داشته باشید. پیش از آغاز فرآیند چاپ، با استفاده از سیستم تفکیک رنگ، تمامی رنگ های موجود در سند در چهار گروه رنگی مجزا تفکیک می شوند. و در نهایت 4 فیلم تک رنگ مجزا برای چاپ آماده می شوند.

مسلما شما نیز گاها شاهد اختلاف رنگ بین برگه‌ی چاپی و سند اصلی بوده‌اید. این مشکلات به تنظیمات سیستم رنگی مرتبط می شوند.

بسیاری از مشکلات و نواقص چاپی بر اثر ارسال داده‌های RGB برای پرینت رخ می دهند. RGB توسط مانیتور، تلفن همراه و دیگر دستگاه هایی که پرتوی نور بازتاب می دهند، مورد استفاده قرار می گیرد.

به عبارتی RGB جوهر نیست، بلکه پرتوهای انرژی هستند که منتشر می شوند. از نظر فنی امکان چاپ رنگ RGB وجود ندارد و این پروفایل باید به سیستم CMYK تبدیل شود. فرآیند تبدیل باید توسط طراح و پیش از ارسال سند برای لیتوگرافی انجام شود.

در غیر این صورت مشکل اختلاف رنگ بین فایل اصلی و چاپ نهایی به وجود می آید. چرا که سند اصلی بر اساس سیستم RGB تفکیک شده است.

در حالی که دستگاه چاپ افست رنگ ها را بر اساس مد CMYK شناسایی می کند.

در بهترین حالت نمی توان دقیقا رنگ هایی که توسط مانیتور نمایش داده می شود را چاپ کرد. چرا که CMYK محدودتر از ترکیبات RGB است. اما با سیستم چاپ افست می توان حداکثر شباهت و هماهنگی را ایجاد نمود.

نحوه‌ی استفاده از رنگ در چاپ افست چگونه است؟

چاپ افست از فناوری نه چندان نوین اما کاربردی چاپ 4 مرحله‌ای بهره می برد. در واقع فرآیند چاپ چهار مرحله‌ای اسناد رنگی، کمترین درصد خطا و بالاترین کیفیت را ارائه می کند. CMYK که در سیستم چاپ افست مورد استفاده قرار می گیرد، مدلی مبتنی بر رنگ دانه‌های کاهشی است.

مزایای استفاده از رنگ افست

به این معنا که با ترکیب هر رنگ از 4 رنگ مشخص شده، مقداری از رنگ سفید زمینه حذف می شود تا در نهایت با ترکیب مشخص شده، به رنگ نهایی برسد. در سیستم چاپ افست پس از تفکیک رنگ ها، درصد هر رنگ تعیین می شود.

پس از عبور برگه چاپی از هر ستون و در اثر فشار پیستون حامل زینک، رنگ مورد نظر بر سطح برگه اعمال می شود. دستگاه چاپ افست بر اساس کدهای دریافتی از هر رنگ به میزان دقیق و مشخصی استفاده می کند. بنابراین اپراتور باید همواره نسبت به کالیبره بودن دستگاه اطمینان داشته باشد.

چاپ افست برای چاپ چه چیزهایی استفاده می شود؟

سیستم چاپ افست با مزایایی نظیر سرعت بالای چاپ، کیفیت بالا و قیمت نهایی به‌صرفه تر برای چاپ انواع کاتالوگ ها، بروشور ها و کتاب های رنگی طرح برجسته مناسب خواهد بود.

چاپ افست محدودیتی در زمینه‌ی چاپ نداشته و با این روش می توان انواع برگه‌ها با ضخامت و جنس مختلف را وارد پروسه‌ی چاپ نمود. چاپ بر روی ورقه‌ی فلزی و پلاستیکی نیز با استفاده از این روش امکان پذیر است. برای کاهش هزینه های چاپ در تیراژ بالا بهتر است از این روش استفاده شود.

مزایای رنگ افست و چاپ افست

حذف محدودیت های موجود در چاپ دیجیتال از جمله محدودیت در نوع و جنس زیرلایه، از مزایای قابل توجه چاپ افست است. از دیگر مزایای این سیستم می توان به کاهش محسوس هزینه ها در چاپ با تیراژ بالا اشاره کرد.

در واقع برای چاپ های بیش از 1000 نسخه، روش چاپ افست مناسب ترین و کم هزینه ترین روش است. روش چاپ افست نسبت به سایر فرآیندهای چاپ از سرعت بالاتری برخوردار است.

کیفیت چاپ به نسبت تک رنگ یا 4 رنگ بودن چاپ متفاوت خواهد بود. در واقع چاپ افست چهار رنگ کیفیت بهتری در مقایسه با دیگر روش‌های چاپ دارد. در حالی که در چاپ تک رنگ مشکی، روند متفاوت خواهد بود و کیفیت چاپ نسبت به روش لیزری به مراتب بهتر می شود.

معایب رنگ افست

معایب رنگ افست و چاپ افست

در ادامه ذکر مزایا و ویژگی های مفید فرآیند چاپ افست، باید از کمی و کاستی های این روش هم آگاه شوید. با قرار دادن معایب در کفه‌ی دیگر ترازو، متقاضی با دید بهتری می تواند در مورد انتخاب روش چاپ تصمیم‌گیری کند. این روش برای تیراژهای زیر 1000 نسخه صرفه‌ی اقتصادی ندارد.

برای چاپ در حجم‌های پایین تر می توان از سایر روش ها نظیر چاپ لیزری استفاده کرد. از دیگر محدودیت‌های این روش عدم تغییر و یا اصلاح اطلاعات ورودی به دستگاه تا زمان اتمام دستور چاپ است. بنابراین اپراتور باید پیش از تایید دستور چاپ، نسبت به اطلاعات ورودی دقت لازم را داشته باشد.

صفحات آلومینیومی دستگاه چاپ افست به دلیل شرایط محیطی تمایل به آندایز (anodize) شدن دارند. تمامی نقاطی که در صفحه آلومینیومی دچار این عیب می شوند، منجر به بروز اخلال در فرآیند چاپ و کاهش کیفیت چاپ افست خواهند شد.

مهمترین ویژگی رنگ و چاپ افست چیست و چرا این ویژگی مهم است؟

اگرچه دستگاه چاپ افست از قیمت بالایی نسبت به سایر دستگاه های چاپ برخوردار است، اما در مواردی که حجم بالای چاپ نیاز باشد، بهترین گزینه خواهد بود. برای هر فایل چاپی چهار زینک آماده می شود. زینک‌های آلومینیومی ساخته شده برای حداکثر 5000 نسخه قابل استفاده هستند.

از این رو با افزایش تعداد نسخه‌های پرینت تا 5000 نسخه، هزینه‌ی مجددی برای ساخت زینک پرداخته نمی شود. به همین دلیل است که فرایند چاپ افست برای حجم های بالا به‌صرفه تر است.

با توجه به این امر که فرایند چاپ در چهار مرحله‌ی مجزا انجام می شود، پرینت نهایی از کیفیت رنگ بالایی برخوردار خواهد بود. در واقع عبور زیرلایه از چهار مرحله‌ی چاپ، تمام عیوب و نواقص احتمالی موجود در فرآیند چاپ را پوشش می دهد. از این رو است که اسناد رنگی چاپ شده توسط دستگاه افست به مراتب کیفیت بهتری خواهند داشت.


نظرات

نام
ایمیل
نظر