• آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا در خبرنامه من عضو شوید:

چاپ یووی چیست و مزایا و کاربرد آن کدام است؟

چاپ یووی چیست و مزایا و کاربرد آن کدام است؟


چاپ یووی به روشی پیشرفته از چاپ بر روی سطوح مختلف گفته می‌شود که جلوه های بصری خاص و متفاوتی ایجاد می‌کند. در این روش چاپ از تینرهای واکنشی استفاده می‌کنند که در مجاورت نور خورشید (یا فقط اشعه ی ماورای بنفش) دچار فعل و انفعالاتی شده و خشک و سخت می‌شوند. چاپ یووی سطحی برجسته می‌سازد که بسیار شکیل‌تر و زیباتر از روش های معمولی چاپ است.

از یووی می‌توان به اشکال گسترده و خلاقانه ای استفاده کرد، ولی چیزی که بیشتر در کشور ما معمول است، ایجاد وارنیشی مات یا براق، بدون رنگ و شفاف است که پس از چاپ معمولی به کمک دستگاه مخصوص روی بخشی از کار یا کل آن اجرا می‌شود.

سطحی که مادۀ یووی روی آن اجرا شده، پس از اتمام کار در محفظه ی بخصوصی قرار گرفته و در مجاورت اشعۀ ماورای بنفش خشک و تثبیت می‌شود. برای آگاهی بیشتر درباره چاپ یووی در ادامه این مقاله  با چاپخانه اندیشه برتر همراه باشید.

هدف از چاپ یووی

ممکن است افراد و طراحان مختلف اهداف خاص خودشان را از این روش چاپ داشته باشند. ولی معمولا دو دلیل عمده برای استفاده از این چاپ وجود دارد:

 1. دلیل واضح‌تر و مشخص‌تر وجود جلوه ی بصری متفاوت و شکیلی است که می‌توان با این روش چاپ به آن رسید. این روش چاپ جدا از ایجاد سطح ناهموار و القای اشکال بعددار، به کنتراست و رنگبندی کار هم کمک می‌کند. با مات یا براق کردن بخش های بخصوصی از کار، نتیجه ی نهایی بسیار چشم نوازتر از حالت عادی بدون یووی می‌شود.
 2. دلیل دیگر استفاده از چاپ یووی قرار دادن یک لایۀ محافظتی در مقابل عواملی است که ممکن است به چاپ کار خدشه وارد کنند. از آنجایی که ماده ی یووی به صورت جداگانه روی کار قرار می‌گیرد، به بیانی شبیه به گلس محافظ گوشی های هوشمند عمل کرده و سطح چاپ را از خط و خش و فرسایش محافظت می‌کندچاپ یووی

چاپ یووی معمولا برای چه اهدافی کاربرد دارد؟

چاپ uv معمولا در چاپ دیجیتالی کارت های ویزیت استفاده می‌شود. به خاطر برجستگی و زرق و برقی که به کار می‌دهد، روی کارت ویزیت حس خوشایند و چشمنوازی ایجاد می‌کند. یکی از روشهای خلاقانه و جذابی که میتوان از چاپ یووی در آن استفاده کرد این است که لوگو، نام فرد یا شرکت را با یووی کار کرد تا برجسته شود و از بقیۀ قسمت های کارت متمایز شود. جدا از برجستگی لایۀ ایجاد شده توسط یووی، این چاپ در مقابل نور هم درخشش داشته و بیشتر از قسمت های دیگر جلب نظر می‌کند.

سفارشات یووی چطور انجام می‌شوند؟

اولین قدم مشخصا نوع طراحی است که مناسب این نوع چاپ باشد. بهتر است کار طراحی مخصوص این روش را به طراحان حرفه‌ای بسپارید تا نتیجۀ نهایی کار رضایت بخش‌تر باشد. در هر صورت باید دقت داشته باشید قسمت هایی که می‌خواهید به صورت یووی و برجسته کار شود، باید به شکل یکدستِ مشکی تک رنگ از بقیۀ کار متمایز باشند. موضوع دیگری که در مورد طراحی باید به آن توجه داشته باشید، این است که این روش چاپ ممکن است گاهی با نقوش خیلی ریز کمی مشکل داشته باشد. پس ترجیحا حواستان باشد تا از خطوط خیلی ظریف برای بخش یووی استفاده نکنید. در صورتی که نیاز دارید حتما بخش ظریف بخصوصی را با یووی کار کنید، حتما درموردش با چاپخانه یا یک طراح متخصص مشورت کنید. خاطرنشان می‌شود که چاپخانه اندیشه برتر کلیه خدمات یووی را با بالاترین کیفیت برای مشتریان خود انجام می‌دهد. چنانچه قصد دارید از چاپ یووی استفاده کنید می‌توانید با مشاورین این چاپخانه تماس بگیرید.

پس از پایان طراحی، فایل نهاییتان را در یکی از فرمتهای TIFF یا PSD و کیفیت حداقل 300 DPI با ترکیب چهار رنگی به چاپخانه بفرستید.

استفاده از روش یووی (uv) چه مزایایی دارد؟

استفاده از این روش چاپ جدای از مواردی که دربارۀ زیبایی و محافظت از چاپ کار گفته شد، مزایای دیگری هم دارد که به چند تا از آنها اشاره می‌کنیم:

 • امکان تعویض کار چاپی در کمتر از 5 دقیقه ممکن است.
 • این روش چاپ را میتوان روی صنایع بسته بندی و حتی چوب هم استفاده کرد.
 • به خاطر سطح تماس اندک، هزینه ی مقرون به صرفه ای دارد.
 • برگه های باطله و سوخته اندکی در این روش خواهیم داشت.
 • می‌توان زمان چاپ را با زینک های در دسترس چاپ تنظیم کرد.

دستگاه چاپ یووی

نکات مهم در مورد کاغذ چاپ یووی

 • نکته ی مهم چاپ یووی این است که ماده ی یووی شدیدا جذب شونده است، بنابراین به هیچ وجه قابل استفاده بر روی کاغذهای غیر گلاسه با وزن پایین نیست. کاغذ مناسب برای استفاده در این نوع چاپ، مقواهای گلاسه  وزن‌دار هستند.
 • اگر از کاغذهای اسیدی در چاپ یووی استفاده شود، بعد از مدت کوتاهی موجب زرد شدن پوشش یووی می شوند و چسبندگی را هم با مشکل مواجه می کنند. بنابراین کاغذهای چاپ یووی باید فاقد اسید باشند. ضمنا از اجرای یووی روی لب چسب‌ها هم خودداری کنید. چرا که کارکرد چسب ها در طول عملیات پس از چاپ کنسل می‌شود.
 • برخی از انواع کاغذهای گلاسه پوشش متخلخل دارند. به همین خاطر باید قبل از خشک شدن مواد یووی، جلوۀ نهایی پوشش یووی را رگه دار کرد. ضمنا نباید چاپ یووی را روی کاغذهایی که بیش از حد درخشان و براق هستند و با روش قالبی پوشش خورده‌اند، پیاده کرد.
 • علاوه بر مورد قبلی، باید به موضوع دیگری هم توجه کنید. به خاطر اینکه پوشش یووی روی رنگ های تیره تر، بیشتر از رنگ های ترکیبی اثر انگشت را نشان می دهد، نباید کاغذهای کاملا بدون پوشش را هم در این روش چاپ به کار برد.

مرکب و رنگ های مورد استفاده در چاپ یووی

 • مرکب هایی که در کنار چاپ یووی مورد استفاده قرار میگیرند، بایستی حتما با این نوع چاپ سازگاری داشته باشند. در حال حاضر تقریبا تمام پوشش های یووی روشن کننده هایی دارند که با الکالاین پیگمنت ها واکنش نشان می‌دهند و رنگ چاپ را می‌برند.
 • پوشش یووی و مرکب های متالیک را با باید با دقت و توجه زیاد به کار برد. دلیل این موضوع این است که مرکب های متالیک دارای ذرات فلزی هستند که پس از خشک شدن، به سطح می آیند و به سادگی پاک می‌شوند.
 • رنگ های آبی رفلکس، قرمز رودامین، قرمز روبین و رنگ های دیگری مثل بنفش که از ترکیب این رنگ ها ساخته می‌شوند در چاپ یووی شانس تغییر رنگ بالایی دارند.

نظرات

نام
ایمیل
نظر