5 ترند بسته بندی سال 2020 را بشناسیم!

بشر عاشق رفتن به سراغ چیزهای تازه است. در بعضی موارد حتی عاشق رفتن به سراغ چیزهای قدیمی است. چرا که برگشتن به عادات گذشته بعد از یک دورۀ دراز تغییر، خودش یک تغییر بزرگ به حساب می‌آید. به همین خاطر است که ما چیزی به عنوان مد داریم که هر سال که هیچ، گاهی هر ماه و هر هفته نیز تغییر می‌کند. 

علاقه‌، سلیقه و نیازها دائم در حال رشد و دگرگونی است و کمپانی‌ها هم در این میان مسابقۀ دوی رسیدگی به این تغییرِ نیاز و علاقه را دارند. این مساله نه فقط در محصولاتشان، بلکه در بسته‌بندی محصولاتشان هم تاثیر‌گذار است.

ترند بسته بندی

مشتری‌ای که پارسال محصول را با بسته‌بندی به‌خصوص سال گذشته می‌خرید، امسال احتمالا به سراغ آن بسته‌بندی نمی‌آید. به همین خاطر است که هر سال ترندهای بسته‌بندی تازه‌ای از راه می‌رسد که ناگهان محبوب می‌شوند و تولید کننده‌ها به سراغشان می‌روند. در ادامه نگاهی به 5 ترند بسته بندی سال 2020 می‌اندازیم.

بسته بندی با مواد اولیۀ با دوام و سازگار با محیط زیست

سال 2019 سال مشکلات بزرگ محیط زیستی بود. از آتش‌سوزی‌ جنگل‌های آمازون گرفته تا آلودگی‌های حاصل از زباله سازی‌های روزمره. اعتراضات فروانی در سراسر دنیا شکل گرفت و افراد بی‌شماری خواستار تغییر در وضعیت جهان و یافتن راه حلی برای بهبود اوضاع محیط زیست بودند. 

نکتۀ دیگر این بود که کمپانی‌هایی که به سراغ بسته‌بندی سبز و سازگار با محیط زیست رفته بودند شدیدا مورد استقبال واقع شدند.

بسته‌بندی‌های خوراکی، یا روش‌های بسته بندی با ضایعات صفر یا محدود و دیگر روش‌های سازگار با محیط زیست نه تنها در سال 2020 همچنان محبوب خواهند ماند، که بدون شک تقاضای به مراتب بیشتری هم خواهند داشت. به زودیِ زود پلاستیک معمولی در بسته‌بندی باید جای خودش را به جایگزین‌های سبزتر مثل پلاستیک زیست پلیمرِ قابل تجزیه بدهد. 

دفع ضایعات پلاستیکی از اصلی‌ترین چالش‌های دنیای امروز است و مشکلات بزرگی برای دولت‌های سراسر دنیا ایجاد کرده است. مر‌گ‌ و‌میر گونه‌های مختلف جانوری در اثر مجاورت با مواد مختلف پلاستیکی، شیشه، فلز، کاغذ و غیره هم از عوامل اصلی رسیدن به پایان دورۀ قدیمی مواد اولیۀ بسته‌بندی است.

کاهش مصرف و امکان بازیافت و استفادۀ مجدد، شعار سال 2020 خواهد بود و محصولاتی که با رعایت این موازین بسته‌بندی شوند، قطعا موفق‌تر خواهند بود. شاید بتوان بسته‌بندی سبز را اصلی‌ترین ترند بسته بندی سال 2020 به حساب آورد.

بسته بندی هوشمند، واقعیت افزوده و گیمیفیکیشن

عمدۀ مصرف‌کنندگان دنیا همیشه به دنبال تجربه‌های جالب و هیجان انگیز و جدید هستند. هر چه این تجربه خاص‌تر و متفاوت‌تر باشد احتمال جذب مخاطب بیشتری دارد. تکنولوژی هم با سرعت زیاد در حال پیشرفت است و مثل سیلی آبادگر (!) سر راهش همه چیز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

در نتیجه احتمال اینکه امسال شاهد ترکیب صنایع بسته بندی با تکنولوژی‌های دیجیتال نو باشیم بسیار زیاد است. آن هم به روش‌هایی کاملا نوآورانه و جدید. مثلا بسته‌بندی‌هایی که اگر با نرم‌افزار مخصوص روی دوربین گوشی تماشایشان کنید، زنده بشوند و کارایی محصول را توضیح دهند.

بازگشت بسته بندی به روش کلاسیک

اساسا ذات ما انسان‌ها همین است. در دوره‌ای چیزی دلمان را می‌زند و احساس می‌کنیم دیگر حتی تحمل دیدنش را هم نداریم. کنارش می‌گذاریم و اگر کسی را ببینیم که هنوز همان کار را می‌‌کند یا از همان محصول یا کالا استفاده می‌کند با خودمان می‌گوییم که بی‌سلیقه و قدیمی است. 

ولی فقط کافی است زمان کافی بگذرد تا همان چیز قدیمی سر از خاکستر در بیاورد. حالا ممکن است حس نوستالژی باشد یا جذابیت ذاتی آن کالا که دوباره زنده‌اش می‌کند. نمونه‌اش بازگشت عینک‌های قاب گردِ جان لنونی به دنیای مد.

در مورد صنایع بسته بندی هم همینطور است. شکل و شمایل و رنگ و بوی کهنگی و تم کلاسیک با باز طراحی جذاب مدرن می‌تواند گزینۀ درخشانی برای سال 2020 باشد. محصولی که طراحی کلاسیک-مدرنش دل پیر و جوان را ببرد و هر دو را به خرید آن ترغیب کند. 

البته نقطۀ مقابل این روش، بسته بندی لوکس و مدرن است که دو مورد را مد نظر دارد. یکی کاهش هزینه‌های بسته بندی و دومی هم دوام بیشتر آن. به خاطر این دو مورد شاید کمی زیبایی را قربانی کند. با این حال به‌خاطر اینکه گزینۀ اول لیست ما یعنی سبز بودن را تا حد زیادی رعایت می‌کند، می‌تواند موفق باشد. 

ترند بسته بندی

همانطور که گفتیم سازگاری با محیط زیست ترند اول 2020 است و بسته بندی کلاسیک هم برای موفقیت باید تلاش کند تا جدای از زیبایی، با دوام باشد و محیط زیست را هم به خطر نیندازد.

بسته بندی به روش مینیمالیستی

مینیمالیسم یعنی ساده‌گرایی. این ساده‌گرایی هم در میزان استفاده از مواد اولیه و حجم محصول تاثیر دارد و هم در طراحی بسته. در این روش طراحی با رعایت قوانین و روش‌های به‌خصوصی، همه چیز در ساده‌ترین شکل خودش خواهد بود. فضاهای خالی و یک المان اصلی جزو اصول اولیۀ این مکتب طراحی است.

دلایل مختلفی برای استفاده از این مکتب هنری در طراحی وجود دارد. ولی از عمده‌ترینِ آن‌ها می‌توان به سازگاری بیشتر این قبیل محصولات با محیط زیست و درک راحت‌تر مشتری از محصول اشاره کرد. استقبال از این روش باعث شده طی سال‌های گذشته تجهیزات طراحی و تولید این قبیل محصولات رشد دائمی داشته باشند.  

با توجه به تلاش برند‌ها برای جلب توجه مشتری، به زودی خلاقیت‌های مختلفی در بسته بندی محصولات خواهیم دید که شکاف بین انواع بسته بندی لوکس، مینیمال، کلاسیک و حتی بسته بندی شخصی را برطرف خواهد کرد و پلی ارتباطی میان این روش‌ها خواهد بود.

تکامل بسته بندی فروش آنلاین

در نهایت باید به بحث فروشگاه‌های آنلاین بپردازیم. دنیای فروش آنلاین هم برای مصرف کننده و هم تولید کننده چالش‌هایی در بر دارد. چالش اولیۀ کسب و کارهای اینترنتی ارائۀ بسته بندی مستحکم و با دوام است که از محصولات کاربران به خوبی محافظت کند. 

از طرف دیگر همانطور که در بخش اول گفتیم، بسته بندی سبز باید به زودی به اولویت همۀ کسب و کارهای اینترنتی تبدیل شود. چالش اصلی ایجاد بسته بندی است که همۀ این موارد را تیک بزند و این مسیری است که بسته بندی فروش آنلاین باید در 2020 طی کند.

422

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر
درباره ما

با پشتوانه چندین نسل از بزرگان و پیشکسوتان صنعت چاپ و صحافی  و با بکارگیری آخرین تکنولوژی های روز جهان و نیز آخرین متدهای مدیریت تولید وکنترل کیفیت , مجتمع چاپ لیتوگرافی صحافی اندیشه برتر به عنوان یکی از تخصصی ترین شرکت های ارائه دهنده چاپ و خدمات تکمیلی در مرکز شهر اینک با افتخار و مسرت پذیرای تمامی سفارشات چاپی شما عزیزان می باشد. ما مفتخریم بهترین و عالی ترین مشاوره چاپ و صحافی را از تقاضا و سفارش تا تولید محصول نهایی پیش روی شما قرار دهیم.

از اعتماد شما به خود بی نهایت سپاسگزاریم و از این اعتمادو حسن نظر  بالنده ایم.

شبکه های اجتماعی

 

Top