بسته بندی چیست؟

اهمیت بسته بندی

بسته بندی و محافظت از کالاها و محصولات در تمام صنایع تولیدی مرحله ای بسیار مهم است. مواد غذایی، لوازم الکتریکی، پوشاک، مبلمان ، و سایر کالاها برای محافظت در برابر آسیب های حین انتقال و ذخیره سازی، نیاز به بسته بندی دارند. بسته بندی های مختلفی برای انواع مواد و کالاها بکار می روند.

اهمیت بسته بندی

در بازاری که در آن برای تولید یک محصول چندین شرکت مختلف در حال رقابت با یکدیگر هستند، بسته بندی مناسب محصولات علاوه بر هدف محافظت می تواند با هدف کمک به رقابت موفق شرکت ها نیز صورت بگیرد و برای حضوری موفق در میان سایر محصولات و کالاهای مشابه باید به این کار، به عنوان یک تخصص توجه کرد.

به عبارت دیگر نمی توان بدون داشتن تخصص و علم لازم در حوزه طراحی، شناخت بازار، شناخت سلیقه ی مصرف کننده، توجه به ابعاد و وزن و پوشش مناسب با آنها و عواملی از این دست انتظار ارائه بسته بندی های موفق از سوی شرکت های تولیدی داشت.

امروزه شرکت هایی هستند که به طور اختصاصی به طراحی و اجرای پوشش های محصولات می پردازند و محصولات تولیدی شرکت های دیگر را بعنوان ماده اولیه خود تحویل گرفته و با اعمال بسته بندی مورد نظر آنها، محصول نهایی را برای سفارش دهنده ارسال می کنند.

امروزه مشاهده می کنیم که برخی شرکت های تولیدی گاه برای تغییر شرایط حضور خود در بازار بجای تولید محصولی جدید، اقدام به تغییر پوشش و جعبه و سهولت بیشتر در استفاده از آن توسط مشتریان می کنند. بدیهی است مصرف کنندگان نیز بدنبال محصولاتی هستند که استفاده از آن آسان باشد.

اهمیت بسته بندی در بازاریابی

جمله ای قدیمی می گوید نباید از روی جلد کتاب در مورد آن قضاوت کرد، اما در بازاریابی محصولات درست برعکس است و نحوه پوشش یک محصول و کالا می تواند به تقویت یا تضعیف فروش آن در بازار کمک کند، و این اهمیت بسته بندی را بوضوح نشان می دهد. یکی از مهمترین کارکردهای بسته بندی ها، برقراری ارتباط مشتری با برند تولید کننده است. بسته بندی ها نه تنها باید به شکلی جذاب طراحی شوند، بلکه باید نیاز و نگرانی های مشتری در مورد آن محصول را نیز برآورده سازند.

اهمیت بسته بندی

بعنوان مثال بسیاری از مصرف کنندگان نگران پایداری و استفاده از ) BPA بیس فنول A) در ظروف پلاستیکی غذا و بطری های آب هستند.این ماده شیمیایی اثرات مخربی بر سلامتی انسان بویژه نوزادان و کودکان دارد و این درحالی است که بسیاری از شرکت های تولیدی و بسته بندی مواد غذایی مانند تولید کننده های ظروف کنسرو و بطری های آب، در روکش داخلی بسته بندی های خود از این ماده شیمیایی استفاده کرده اند.

تاثیر بسته بندی در بازاریابی

در نتیجه بسیاری از شرکت های تولیدی در حال طراحی مجدد بسته بندی محصولات خود هستند تا آنها را با خواسته مصرف کنندگان و سلامتی آنان سازگار کنند. در حال حاضر بسیاری از شرکت های کر شده در تولیدات خود عنوان " بدون BPA " را درج می کنند. به این معنی که به مصرف کننده اطمینان می دهند که از این ماده در بسته ها استفاده نشده است.

نکات مهم در بسته بندی

این صنعت در پیشبرد اهداف صنایع دیگر نقش بسزایی دارد. کمک به فروش محصولات با ارائه بسته بندی های جذاب و مناسب با ساختار و قیمت کالا، و امکان رقابت موفق در بازار محصولات مشابه از مهمترین تاثیرات صنعت بسته بندی در میزان فروش محصولات و تولیدات صنایع مختلف می باشد.

بسته بندی ها و جعبه ها مانند لباسی برای کالاها و محصولات هستند که باید با ابعاد کالا، میزان محافظت مورد نیاز کالا تا رسیدن به دست مصرف کننده، وزن و شکل منظم یا نا منظم آن و قیمت محصول همخوانی و تناسب داشته باشند، و در عین حال از جذابیت ظاهری و سهولت استفاده نیز بعنوان فاکتورهای دخیل در جلب نگاه مصرف کننده برخوردار باشند.

اهداف بسته بندی

بسته بندی در صنایع مختلف و بسته به نیازهای مختلف و کالاها و محصولات متنوع، انواع مختلفی دارد که از نظر ابعاد، جنس و اهداف با یکدیگر تفاوت دارند. از طرفی همه انواع بسته بندی ها یک هدف واحد ندارند و باید نیاز سفارش دهنده در مورد نوع محافظت از محصول مورد نظر را برطرف سازد.

اهمیت بسته بندی

انواع بسته بندی

برخی از بسته بندی ها صرفا به جلوگیری از آسیب فیزیکی محتوای داخل آنها کمک می کنند. بهترین نمونه آن لایه های نایلونی حباب دار هستند که از دو لایه ی نایلون و هوای محبوس بین آنها ساخته می شود.

برخی دیگر بمنظور محافظت از بروز تغییر شیمیایی و واکنش محصول با اکسیژن و آب طراحی می شوند. این نوع بسته بندی ها با هدف افزایش طول عمر مواد غذایی و دارویی و حفظ خواص آنها تا مدت زمان مجاز مصرف، طراحی شده و مورد آزمایش قرار می گیرند. این نوع بسته ها بسبب نوع موادی که از آنها محافظت می کنند، باید از مجوزهای بهداشتی لازم نیز برخوردار باشند.

برخی دیگر به این منظور طراحی می شوند که اطلاعات حیاتی در مورد محتوای برخی مواد مانند مواد شیمیایی را به مصرف کننده بدهند. برخی دیگر صرفا برای سهولت استفاده طراحی می شوند و برخی نیز جنبه تبلیغاتی و بازاریابی دارند.

714

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر
درباره ما

با پشتوانه چندین نسل از بزرگان و پیشکسوتان صنعت چاپ و صحافی  و با بکارگیری آخرین تکنولوژی های روز جهان و نیز آخرین متدهای مدیریت تولید وکنترل کیفیت , مجتمع چاپ لیتوگرافی صحافی اندیشه برتر به عنوان یکی از تخصصی ترین شرکت های ارائه دهنده چاپ و خدمات تکمیلی در مرکز شهر اینک با افتخار و مسرت پذیرای تمامی سفارشات چاپی شما عزیزان می باشد. ما مفتخریم بهترین و عالی ترین مشاوره چاپ و صحافی را از تقاضا و سفارش تا تولید محصول نهایی پیش روی شما قرار دهیم.

از اعتماد شما به خود بی نهایت سپاسگزاریم و از این اعتمادو حسن نظر  بالنده ایم.

شبکه های اجتماعی

 

Top