عوامل موثر بر قیمت چاپ کتاب

عوامل موثر بر قیمت چاپ کتاب

چاپ کتاب یکی از ایده آل ها و آرزوهای عده زیادی است که در خود توان نوشتن می بینند. اما آنچه در مسیر پیش روی چاپ کتاب بعنوان مانعی جدی مشاهده می شود، عوامل دخیل در مراحل چاپ، یافتن انتشاراتی و مهمتر از همه قیمت چاپ کتاب است. در ادامه به بررسی عوامل مختلف پیش روی چاپ کتاب و تخمین قیمت آن می پردازیم.

مراحل چاپ کتاب

نویسندگان برای چاپ کتاب ابتدا باید مجوز لازم را از سازمان مربوطه اخذ کنند، سپس برای سفارش چاپ کتاب خود به انتشاراتی ها، اقدام کنند. پیشتر، انتشاراتی ها پیگیر جذب نویسندگان و گرفتن سفارش از آنها بودند، اما با تغییراتی که در بازار چاپ کتاب صورت گرفت از جمله گرانی روزافزون کاغذ و بازار نامطلوب فروش کتاب، شرایط برای نویسندگان سخت تر شد و در حال حاضر این خود نویسنده است که باید برای چاپ و نشر کتاب خود برنامه ریزی کند.

مراحل چاپ کتاب عبارتند از یافتن انتشاراتی معتبر و مناسب، استعلام هزینه های چاپ، عقد قرارداد که در انتشاراتی های مختلف بصورت حضوری و حتی غیر حضوری انجام می گیرد.

انتخاب نوع چاپ دیجیتال یا افست

برای چاپ کتاب می توان از چاپ افست و دیجیتال استفاده کرد. انتخاب هر یک از این دو بستگی به تیراژ و کیفیت مورد نظر دارد. اگر چاپ کتاب با تیراژ پایین تری مدنظر باشد( تیراژ زیر 200 نسخه) از نظر قیمت استفاده از چاپ دیجیتال توصیه می شود، اما برای تیراژهای بالا ( 1000 نسخه)چاپ افست مقرون به صرفه تر است.

عوامل تعیین کننده قیمت چاپ کتاب

عوامل متعددی در تعیین قیمت چاپ کتاب دخیلند؛ که از جمله آنها می توان به هزینه های اخذ مجوزهای مربوطه، شابک، فیپا، تایپ و صفحه آرایی، طراحی جلد، ابعاد و قطع کتاب، میزان سختی مدنظر برای جلد و صحافی اشاره کرد. در ادامه ی مقاله به قیمت حدودی این موارد می پردازیم. بهتر است نویسندگان پیش از تنظیم قرارداد با ناشر هزینه های چاپ کتاب را استعلام کنند.

چاپ کتاب در قطع های وزیری، رقعی، رحلی ، جیبی و پالتویی انجام می گیرد. قیمت چاپ کتاب در قطع رحلی گرانتر و قطع جیبی ارزانتر از بقیه است. نمونه ای از عوامل دخیل در تعیین قیمت چاپ کتاب، برای کتابی در قطع رقعی( اندازه برگه A5)، و به صورت سیاه و سفید، با هزینه های حدودی هر یک در زیر عنوان شده است؛ این قیمت ها در ابعاد و قطع های دیگر و بسته به نوع کاغذ و چاپ کتاب متغیر هستند.

عوامل موثر بر قیمت چاپ کتاب

حدود قیمت چاپ کتاب رقعی سیاه و سفید( مبالغ به تومان است):

تایپ حدود 200 هزار ، ویراستاری حدود 140 هزار ، صفحه آرایی حدود 200 هزار،طراحی جلد 50 هزار، مجوزها 200 هزار، چاپ و صحافی 200 نسخه حدود 4500000 (4 میلیون و پانصد هزار).

در مجموع می توان گفتر برای چاپ یک کتاب رقعی باید چیزی در حدود 5 و نیم میلیون تومان هزینه کرد. البته نویسنده می تواند برخی از مراحل را خود انجام دهد، به عنوان مثال انجام تایپ و طراحی جلد یا صفحه بندی پیش از مراجعه به انتشاراتی از قیمت چاپ کتاب می کاهد.

با این حال نویسندگان باید هزینه نسبتا زیادی برای چاپ کتاب خود متحمل شوند، آن هم در شرایط که برخی انتشاراتی های تازه کار هیچ مسئولیتی برای فروش کتاب نویسنده بر عهده نمی گیرند و نویسنده به شخصه باید برای کتابش بازاریابی کند

مقایسه ی کتاب الکترونیکی و کتاب چاپی

کتاب های الکترونیکی در سال های اخیر به پایه ای اصلی و قدررتمند در صنعت نشر بدل گشته اند، اما با این حال موجب حذف کتاب های چاپی نشده اند و هر دو در حال حاضر مخاطبان خود را دارند. خرید کتاب الکترونیکی برای برخی خیلی جالب بنظر نمی رسد. عده ای علاقه دارند که برای خرید کتاب به کتابفروشی های محلی مراجعه کرده، بین قفسه های کتاب ها قدم بزنند و حتی چند خط از فصل اول یک کتاب را پیش از خرید آن بخوانند.

البته این امکان برای کتابهای الکترونیکی نیز موجود است، زیرا اکثر ناشران و فروشندگان کتاب های آنلاین این فرصت را به خوانندگان خود می دهند که پیش از خرید، بخش نمونه ای از کتاب را دریافت کنند. برخی از نویسندگان نیز فصل اول کتاب خود را بطور رایگان در سایت های خود ارائه می دهند. اما نمی توان گفت کدام قالب کتاب بهترین انتخاب برای همه است. چراکه هر دو قالب مزایا و معایب خود را دارند.

عوامل موثر بر قیمت چاپ کتاب

مزیت اصلی کتاب چاپی به نوع الکترونیکی این است که خواننده کتاب را حس می کند و این حس برایش بسیار لذت بخش است. ورق زدن صفحات کتاب، در دست گرفتن آن و لمس کاغذ اثرات مطلوبی بر روحیه خواننده دارد. از همه مهمتر خواندن کتاب در شب است چرا که مطالعه کتاب چاپی فشاری بر چشم وارد نمی آورد، درست برعکس کتاب الکترونیک.

از طرفی حمل کتاب های چاپی بویژه کتابهای حجیم و با جلد سخت و سنگین، مشکل است و این مشکل در مواقع سفر دوچندان خواهد شد. در این موارد استفاده از کتاب الکترونیک بسیار راحت است.

مراحل چاپ کتاب

قیمت کتاب متاثر از عواملی از جمله هزینه های فضای چاپخانه، حقوق و مزایای کارکنان آن، هزینه های چاپ، ویرایش، بازاریابی و فروش است. در حالیکه کتاب الکترونیک این مشکلات را ندارد و بمراتب ارزانتر است. با وجود تفاوت های یاد شده ، همچنان حس کتاب هنگام مطالعه، علاقه به چاپ کتاب را در نویسندگان تقویت می کند و آنها را به دنبال تامین هزینه و قیمت چاپ کتاب می فرستد.

72

درباره ما

با پشتوانه چندین نسل از بزرگان و پیشکسوتان صنعت چاپ و صحافی  و با بکارگیری آخرین تکنولوژی های روز جهان و نیز آخرین متدهای مدیریت تولید وکنترل کیفیت , مجتمع چاپ لیتوگرافی صحافی اندیشه برتر به عنوان یکی از تخصصی ترین شرکت های ارائه دهنده چاپ و خدمات تکمیلی در مرکز شهر اینک با افتخار و مسرت پذیرای تمامی سفارشات چاپی شما عزیزان می باشد. ما مفتخریم بهترین و عالی ترین مشاوره چاپ و صحافی را از تقاضا و سفارش تا تولید محصول نهایی پیش روی شما قرار دهیم.

از اعتماد شما به خود بی نهایت سپاسگزاریم و از این اعتمادو حسن نظر  بالنده ایم.

شبکه های اجتماعی

شماره مستقیم مدیریت :

8856 380 0912

0822 314 0912

Top