دایکات چیست

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی اکثر کار های انسان بدون دخالت دست و ابزار آلات ساده صورت می گیرد. در دنیای ماشینی امروز هر چیزی با استفاده از دستگاه مخصوص خودش انجام می شود. دایکات یکی از این دستگاه ها است که وظیفه آن همانطور که از نامش (die cut)  پیدا است، برش دادن و کات کردن است.

بشر نیاز به بسته بندی دارد تا بتواند آنها را برای نگهداری و حمل و نقل مورد استفاده قرار دهد و انواع وسیله و اسباب و اثاث را در آن جای دهد. این بسته بندی ها باید به گونه ای تولید شوند که هم دارای ایمنی لازم باشند و هم اینکه بتوانند دارای حمل و نقل آسانی باشند.

دایکات

دایکات می تواند به ساخت و تولید جعبه بسیار کمک کند. این جعبه ها، از قبل جعبه تولید نمیشوند بلکه ورقه های مقوایی یا کارتنی هستند که ابتدا به صورت مسطح و فلت طراحی شده اند. بعد با استفاده از برش هایی که در مکان های دقیق خورده شده است، آنها را به صورت جعبه در می آورند.

دایکات ، با ایجاد برش های دقیقی روی مقوا و کارتن ها، به امر تولید و ساخت انواع جعبه و بسته بندی، اعم از جعبه غذایی، جعبه دستمال کاغذی، جعبه صنعتی و دیگر جعبه ها کمک شایانی می کند  در واقع انسان شاید آنقدر نتواند برش ها را به صورت دقیق بزند، اگر هم بتواند سرعت بسیار کمی دارد که این امر به درد تولید و سفارش جعبه نمی خورد.

اما شما تا به حال به ساخت و تولید جعبه ها فکر کرده اید؟ اما ساخت جعبه و بسته بندی در صنعت و زندگی روزمره انسان چه اهمیتی دارد؟ بشر چه نیازی به ساخت جعبه دارد؟

تمامی این سوال ها را در بند های آتی توضیح می دهیم تا شما بتوانید به طور مختصر با اهمیت بسته بندی در دنیای امروز آشنا شوید. شاید بتوان گفت یکی از نیازهای بشر، تولید این جعبه ها است اما نیاز حیاتی نیست.

اهمیت دایکات و تولید جعبه در صنعت

آیا تابه حال شده که بخواهید اسباب کشی به مقصدی داشته باشید؟ آیا تا به حال مرسوله ای مهم و حیاتی داشته اید که بخواهید بدون ضرر و آسیب آن را به تحویل گیرنده برسانید؟ ایا شده که بخواهید غذایی را داغ تحویل مشتری دهید؟

بله همه اینها سوالاتی است که شما را با اهمیت تولید جعبه ها درگیر می کند. تا حدی شاید شما متوجه شده باشید که چرا به بسته بندی نیاز داریم.
یک نمونه از اهمیت بسته بندی، محافظت از چیزی است که در درون آن وجود دارد. آن جسم هر آنچه میخواهد باشد، باید محافظت خوبی از آن صورت بگیرد، اما در نوع محافظت آن تفاوت وجود دارد. مثلا نوع حفاظت غذا و میز و صندلی بسیار متفاوت می باشد.

مثالی که می توانیم بزنیم رستوران ها و فست فودی ها است که برای غذاهای خود سفارش جعبه می دهند. تولید کننده هم بعد از تولید در عملیات دایکات آن ها را برش میدهد و سپس در اختیار رستوران قرار می دهد.

محافظت از غذا برای یک فروشنده غذا بسیار مهم است. وقتی یک رستوران دارای ارسال بیرون بر می باشد، باید با استفاده از پیک خود برای مشتری غذا را ارسال کند.

عموما رستورانها با خانه هایی که پیک را سفارش می دهند، مسافتی را فاصله دارند که ممکن است در راه رسیدن به خانه غذا سرد شود. مشتری دوست دارد غذایی را که تحویل می گیرد داغ باشد و از آن لذت ببرد. در صورتی این اتفاق خواهد افتاد که بسته بندی درست و اصولی در جعبه های استاندارد انجام شود.

تولید جعبه در صنعت

 

اگر جعبه دارای جنسی باشد که بتواند از هدر رفتن گرمای غذا جلوگیری کند دارای استاندارد لازم برای نگهداری غذای داغ می باشد. همچنین جنس جعبه نباید به گونه ای باشد که مشکلی در سلامت غذا ایجاد کند. همچنین جعبه غذا باید به گونه ای باشد که غذا در هنگام ارسال در جعبه نریزد یا آسیب نبیند.

دایکات و اهمیت آن در اینجا معلوم می شود. بخش بسیار زیادی از تولید جعبه های غذایی، مربوط به عمل دایکات می باشد. وقتی عملیات دایکاتینگ و برش در محل اتصال جعبه به خوبی صورت بگیرد، جعبه محکم خواهد بود و سلامت و ایمنی غذا و یا هر آنچه که درون آن می باشد را حفظ خواهد کرد.

کارتن دایکات از انواع جعبه می باشد و جعبه سازی و کارتن سازی برای انواع بسته بندی در دنیای امروز از جایگاه ویژه ای برخوردار است، چرا که فروشندگان می توانند با استفاده از این صنعت، نیاز های خود در زمینه بسته بندی را تامین کنند.

بسته بندی دارای نکاتی است که اگر رعایت شود می تواند به فروش یک فروشنده کمک کند. در این مقاله قرار است به بحث درباره کارتن دایکات بپردازیم که از انواع کارتن ها برای بسته بندی صنعتی و غذایی است.

دایکات در واقع پسوندی است که برای برخی از کارتن های بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد. اما به چه معنی است؟

نوعی از مواد اولیه نیست، بلکه شیوه تولید است. این واژه  کلمه ای انگلیسی است و به فرآیند تولید اطلاق می گردد. در این فرآیند برش پلاستیک، کارتن، جعبه، مقوا، کاغذ و ورقه های فلزی بدون دخالت قیچی و یا تیغ صورت می گیرد.

این فرآیند توسط ماشین های دایکات به سرانجام می رسد. کارتن دایکات نیز به همین روش تولید و عرضه می شود. در واقع هر شکلی که بخواهیم بر روی یک جعبه یا کارتن پیاده سازی کنیم می توانیم از این ماشین آلات استفاده ببریم.

این ماشین آلات صنعتی با استفاده از تکنولوژی ها به روز در هر شکل و ابعادی که بخواهیم، جعبه ها را برش می دهد. استفاده از این ماشین آلات باعث شده است که طراحی جعبه ها حرفه ای تر گردد و همچنین در زمان و هزینه نیز صرفه جویی گردد.

کارتن دایکات، کارتنی است که با استفاده از ماشین آلات دایکاتینگ، به صورت دقیق برش داده شده است، تا در بسته بندی های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع این برش ها در این جهت است که بتوانید آن را به صورت یک جعبه دربیاورید.

انواع روش های تولید کارتن دایکات

این کارتن در صنعت بسته بندی بسیار تاثیر گذار است، چرا که توانسته علاوه بر اینکه هزینه ها و زمان در تولید جعبه های بسته بندی را کاهش دهد، کیفیت تولید آن ها را نیز افزایش دهد.

بر اساس انواع دستگاهی که در دایکات استفاده می شود، نوع کارکرد آن نیز متفاوت خواهد بود.

کارتن دایکات

1 – دستگاه دایکات پینگ پنگی

این دستگاه به این علت که مشابه دستگاه پینگ پنگ است به این نام شناخته می شود. این دستگاه همانند بازی پینگ پنگ نیازمند دو نیرو در دو طرف آن می باشد.

2 – دایکات فکی

این دستگاه  نیز به خاطر عملکرد خود که شبیه فک می باشد به این نام معروف گردیده است. این دستگاه به هنگام فعالیت برش های لازم را مانند آرواره های فک به وسیله تیغ ها انجام می دهد.

نوع فکی دارای کارایی بالا در عین سادگی می باشد. وظیفه این دستگاه برش زدن در انواع کارتن، مقوا، کاغذ و کارتن کم استقامت می باشد. برای اینکه این دستگاه فعالیت برش را صورت دهد، باید یک قالب روی آن بسته شود. سپس با فشاری معادل 250 تن به برش و فرم دهی مشغول می شود. سفارش کارتن دایکات یکی از محصولاتی است که به وسیله این دستگاه ها  برش می خورد.

3 – دایکات روتاری

این دستگاه به وسیله یک سیلندر قوی و فوق سنگین طراحی شده است. قرارگیری این سیلندر در این دستگاه دایکات سبب می شود تا برش سخت ترین اقلام نیز آسان گردد. اقلامی نظیر اجسام فلزی که دارای مقاومت بالایی هستند. با این قابلیت می توانید انواع برش را روی اجسام سخت مثل فلزات انجام دهید.

کارتن دایکات

با استفاده از این دستگاه، برش های مورد نظر و اشکال مورد نیاز بر روی صفحات و ورقه ها چه مسطح و چه دارای سطح استوانه ای ایجاد خواهد شد.

یکی از مزایای مهمی که در این نوع دستگاه  می توان یافت، این است که این دستگاه کمترین میزان ضایعات را هنگام ایجاد برش ها از خود به جا می گذارد. همچنین این دستگاه برای برش هایی که نباید سطح محصول با تیغه ی برش تماسی پیدا کند، بسیار مناسب می باشد و بهترین گزینه برای انجام این نوع برش خواهد بود.

همانطور که مشاهده کردید، انواع دستگاه دایکات که می توانند در سطح کارتن ها برش ایجاد کنند دارای وظایف و عملکرد های متفاوتی هستند. محصول کارتن دایکات ثمره این نوع دستگاه ها می باشد.

دایکات عملی است حساس که باید با دقت بسیار بالا انجام شود، چون کمترین اشتباه در ایجاد برش، باعث ناهماهنگی می گردد و ممکن است مورد ضرر واقع شود، چرا که در زمان یک دایکات حجم زیادی از جنس در حال برش خوردن هستند. اهمیت این دقت زمانی معلوم می شود، که قرار است کارتن هایی تولید شوند که باید برش های آن در هم چفت شوند.

در واقع می توان گفت که با استفاده از دایکات، عملیات جعبه سازی بسیار تسهیل شده است و به همین دلیل تعداد انبوهی از آن به راحتی و با سرعت تولید می شود و نیاز مشتری تامین می گردد.

درباره ما

با پشتوانه چندین نسل از بزرگان و پیشکسوتان صنعت چاپ و صحافی  و با بکارگیری آخرین تکنولوژی های روز جهان و نیز آخرین متدهای مدیریت تولید وکنترل کیفیت , مجتمع چاپ لیتوگرافی صحافی اندیشه برتر به عنوان یکی از تخصصی ترین شرکت های ارائه دهنده چاپ و خدمات تکمیلی در مرکز شهر اینک با افتخار و مسرت پذیرای تمامی سفارشات چاپی شما عزیزان می باشد. ما مفتخریم بهترین و عالی ترین مشاوره چاپ و صحافی را از تقاضا و سفارش تا تولید محصول نهایی پیش روی شما قرار دهیم.

از اعتماد شما به خود بی نهایت سپاسگزاریم و از این اعتمادو حسن نظر  بالنده ایم.

شبکه های اجتماعی

 

Top